هشدار روسیه در آستانه بررسی عضویت اوکراین طی اجلاس سران «ناتو»

استولتنبرگ: سازمان «ناتو» از هر وجب قلمرو اعضای خود دفاع خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ینس استولتبرگ، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی«ناتو»، دوشنبه 19 تیر اعلام کرد که نشست سران ناتو که قرار است فردا سه‌شنبه برگزار شود، در مورد گسترش حمایت نظامی از اوکراین و نزدیک‌تر کردن آن به عضویت در این پیمان، تصمیم خواهد گرفت.

استولتنبرگ در کنفرانس مطبوعاتی با مشارکت رئیس جمهوری لیتوانی تاکید کرد که «ناتو» از هر وجب از خاک کشورهای عضو، دفاع خواهد کرد.

او همچنین با تاکید بر این که در نشست ناتو درباره روند الحاق اوکراین به این پیمان بحث خواهد شد، خاطرنشان کرد: «پرزیدنت زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین به نشست شورای ناتو - اوکراین خواهد پیوست.»

دیمیتری پسکوف
دیمیتری پسکوف

واکنش تند کرملین

همزمان کاخ کرملین در آستانه برپایی نشست سران ناتو در پایتخت لیتوانی، هشدار داد که پیوستن اوکراین به ناتو، برای امنیت اروپا پیامدهای «بسیار منفی» به‌دنبال خواهد داشت.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین گفت: «عضویت اوکراین در ناتو، عواقب بسیار منفی برای کل ساختار امنیتی اروپا خواهد داشت». او افزود که این موضوع، «خطری تمام عیار و تهدیدی علیه کشور ما است و مستلزم پاسخ جدی خواهد بود.»

سران ناتو سه‌شنبه و چهارشنبه این هفته در لیتوانی گردهم می‌آیند که انتظار می‌رود، واکنش ناتو به تهاجم نظامی روسیه علیه اوکراین و تلاش کییف برای پیوستن به این ائتلاف، محور اصلی آن باشد.

ایالات متحده، بریتانیا، آلمان و فرانسه در راستای ارائه پیشنهادی مشترک برای ایجاد چارچوبی به هدف حمایت نظامی از اوکراین، در جهت تامین تضمین‌های امنیتی آتی به کییف، تلاش می‌کنند.

به گزارش روزنامه «پلیتیکو»، این پیشنهاد بر ایجاد چتری متشکل از همه کشورهای مایل به ارائه کمک‌های نظامی دائم به اوکراین، مبتنی است.

بر اساس این گزارش، هدف قدرت‌های غربی، اعلام چارچوب این چتر در جریان اجلاس سالانه ناتو در روز سه‌شنبه(فردا) است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید