نشست شورای همکاری خلیج و روسیه در مسکو؛ همکاری منطقه‌ای برای حل منازعات

در این نشست مسائل بین المللی و موضوعات همکاری منطقه‌ای مورد بحث و بررسی قرار گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ششمین نشست گفت‌وگوهای راهبردی کشورهای شورای همکاری خلیج و روسیه در سطح وزرای خارجه در مسکو، دوشنبه نوزدهم تیر، آغاز شد.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در آغاز این نشست با بیان اینکه «ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه مشتاق ارتباط و همکاری با کشورهای خلیجی است»، بر «ضرورت حفظ توسعه مثبت تجارت» بین روسیه و کشورهای خلیج تاکید کرد.

بدر البوسعیدی، وزیر خارجه عمان نیز از «تجدید حمایت از شورای رهبری ریاست جمهوری در یمن» و تلاش برای «دستیابی به راه حل سیاسی جامع برای بحران یمن» خبر داد.

او همچنین درباره بحران سودان با ابراز نگرانی از پیامدهای انسانی و امنیتی بحران این کشور، گفت: «مداخله خارجی در سودان به گسترش نزاع دامن می‌زند».

جاسم البدیوی، دبیرکل شورای همکاری خلیج نیز در سخنرانی خود اعلام کرد که «کشورهای شورای همکاری خلیج مایلند همه اشکال همکاری با روسیه را افزایش دهند».

او توضیح داد که «کشورهای شورای همکاری خلیج بر حمایت خود از تلاش‌ها برای دستیابی به امنیت و حل و فصل اختلافات تأکید می‌کنند».

البدیوی خاطرنشان کرد که «کشورهای شورای همکاری خلیج از تلاش‌های میانجی‌گری برای حل سیاسی بحران اوکراین» و همچنین «تمدید قرارداد صادرات غلات» حمایت می‌کنند.

او افزود که همکاری با روسیه در داخل گروه اوپک پلاس برای بازار نفت مثبت بود.

این در حالی است که گفت‌وگوها در نشست مسکو با محوریت تقویت روابط بین کشورهای عربی خلیج و فدراسیون روسیه، بسیاری از موضوعات بین المللی و موضوعات همکاری منطقه‌ای را بررسی کرد.

البدیوی همچنین در بیانیه‌ای روز شنبه هدف از این نشست را «تقویت روابط بین دو طرف برای تامین منافع مشترک» دانست و روابط کشورهای خلیجی و روسیه را "متمایز" توصیف کرد.

او خاطرنشان کرد که «از آنجایی که دو طرف یادداشت تفاهم برای گفت‌وگوی راهبردی را در نوامبر 2011 امضا کردند، تداوم این امر نشان دهنده تلاش دو طرف برای حرکت رو به جلو برای ایجاد روابط قوی و نزدیک با هدف تامین منافع مشترک دو طرف در همه سطوح و زمینه‌ها است.»

گفتنی است پنجمین نشست مشترک گفت‌وگوهای راهبردی بین شورای همکاری خلیج و روسیه در ژوئن 2022 در ریاض پایتخت سعودی با حضور سرگئی لاوروف برگزار شده بود.

این در حالی است که حجم مبادلات تجاری بین کشورهای شورای همکاری خلیج و روسیه در آخرین آمار اعلام شده برای سال 2021 به 7.6 میلیارد دلار رسید. وسایل الکتریکی و پلاستیک مهم‌ترین به عنوان کالاهای صادراتی به روسیه و از سوی دیگر غلات، مس و محصولات آن از مهمترین کالاهای واردتی این کشورها از روسیه هستند. به گزارش وبسایت شورای همکاری خلیج، این مجموعه گفت‌وگوهای راهبردی متعددی با کشورها و گروه‌های منطقه‌ای در سراسر جهان دارد که بالغ بر 15 گفت‌وگوی راهبردی از جمله روسیه با هدف گسترش همکاری‌ها و رایزنی‌ها در همه زمینه‌ها است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size