مسکو: نشست ناتو باید بر امنیت نیروگاه اتمی زاپوریژیا متمرکز شود

رئیس جمهوری اوکراین مدعی شد که مسکو در حال تدارک حمله تروریستی به نیروگاه اتمی زاپوریژیا است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که شرکت‌کنندگان در نشست 20 و 21 تیر سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» در ویلنیوس، پایتخت لیتوانی باید بر موضوع امنیت نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا تمرکز کنند زیرا کی‌یف برای «نجات خود» در تلاش است به آن صدمه بزند.

زاخارووا، یک‌شنبه 18 تیر در کانال خود در «تلگرام»، در اشاره به اذعان آنا مالیار، معاون وزیر دفاع اوکراین به مسئولیت کی‌یف در حمله به پل کریمه در اکتبر گذشته نوشت: «این رژیم تروریستی اکنون طرحی را برای نجات خود‌ از طریق آسیب به نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا کلید زده است.»

زاخارووا افزود: «اجلاس ناتو باید توجه اصلی را به این موضوع معطوف کند» زیرا اکثریت قریب به اتفاق اعضای «ناتو» در منطقه‌ای قرار دارند که در معرض آسیب‌ ناشی از فاجعه احتمالی است.

از سوی دیگر، در آستانه سفر رافایل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به روسیه، ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین مدعی شد که مسکو در حال تدارک حمله تروریستی به نیروگاه اتمی زاپوریژیا است.

زلنسکی خاطرنشان کرد که این خطر را به برزیل، هند، چین و ایالات متحده همچنین کشورهایی در اروپا، خاورمیانه و آفریقا گوشزد کرده است.

همزمان، دمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین اظهارات زلنسکی را نادرست توصیف کرد.

رنات کارچا، مشاور مدیرکل شرکت دولتی «روس انرگو اتم» نیز گفت، اظهارات رئیس جمهوری اوکراین می‌تواند نشانه‌ای باشد دال بر این که کی‌یف خود را برای عملیاتی تروریستی از طریق حمله یا ضربه به نیروگاه زاپوریژیا با هدف کشاندن «ناتو» به جنگ اوکراین، آماده می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید