شرط جدید اردوغان؛ پذیرش سوئد در ناتو در ازای عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا

ترکیه از سال 1999 برای عضویت در اتحادیه اروپا درخواست داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، دوشنبه، 19 تیر، گفت: «در صورتی که اتحادیه اروپا مذاکرات طولانی مدت با آنکارا برای عضویت را از سر بگیرد، از نامزدی سوئد در ناتو حمایت خواهد کرد.»

به گزارش «خبرگزاری فرانسه»، رئیس جمهوری ترکیه قبل از عزیمت به اجلاس ناتو در لیتوانی در یک مصاحبه تلویزیونی گفت: «ابتدا راه را برای عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا باز کنید و سپس آن را برای سوئد باز می‌کنیم، همانطور که آن را برای فنلاند باز کرده بودیم.»

او گفت: «این چیزی است که من در تماس تلفنی یکشنبه به جو بایدن، گفتم.»

ترکیه برای اولین بار در سال 1987 درخواست عضویت در جامعه اقتصادی اروپا - سلف اتحادیه اروپا - را داد.

این کشور در سال 1999 نامزد عضویت در اتحادیه اروپا شد و در سال 2005 به‌طور رسمی مذاکرات عضویت با این اتحادیه را آغاز کرد.

این مذاکرات در سال 2016 به دلیل نگرانی اروپا در مورد نقض حقوق بشر در ترکیه متوقف شد.

اردوغان گفت: «من می‌خواهم بر یک واقعیت تأکید کنم. ترکیه 50 سال است که در جلوی درب اتحادیه اروپا منتظر بوده است.»

او افزود: «تقریباً همه اعضای ناتو، اعضای اتحادیه اروپا هستند. من اکنون این کشورها را خطاب قرار می‌دهم که ترکیه را بیش از 50 سال منتظر گذاشته‌اند و دوباره در ویلنیوس به آنها خواهم گفت.»

اردوغان قرار است دوشنبه، یک روز پیش از اجلاس آتی سران ناتو در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه در ویلنیوس، پایتخت لیتوانی با اولف کریسترسون، نخست‌وزیر سوئد دیدار داشته باشد.

کریسترسون امیدوار است بتواند اردوغان را متقاعد کند تا با کنار گذاشتن مخالفت خود، به پیوستن سوئد به ناتو، چراغ سبز نشان دهد.

ترکیه پیش از این آزادی فعالیت طرفداران حزب «کارگران کردستان» موسوم به «پ‌ک‌ک» در سوئد را دلیلی برای مخالفت خود با عضویت این کشور در ناتو اعلام کرده بود.


بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید