بایدن در گفت‌وگو با سوناک: روابط واشینگتن و لندن مستحکم خواهد ماند

سفر بایدن چند روز پس از موافقت او با ارسال مهمات خوشه‌ای آمریکا به اوکراین انجام می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جو بایدن، رئیس‌ جمهوری آمریکا در اظهاراتی در لندن به ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا گفت که روابط دو کشور «بسیار مستحکم» است.

به گزارش «العربیه»، او که سفر سه کشوری خود از جمله شرکت در نشست سران ناتو در لیتوانی را با سفر به بریتانیا آغاز کرده است، با حضور در دفتر ریشی سوناک نخست وزیر بریتانیا، تاکید کرد که «روابط ما مستحکم است».

بایدن در این سفر که برای نشان دادن عزم غرب درحمایت از اوکراین برنامه‌ریزی شده است، با چارلز سوم، پادشاه بریتانیا نیز دیداری خواهد داشت.

انتظار می‌رود آنها در مورد تغییرات آب‌وهوایی صحبت کنند، موضوعی که پادشاه بریتانیا مدت‌ها است از آن استقبال کرده است.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، دوشنبه، 19 تیر گفت که دو رهبر یادداشت‌های خود را قبل از نشست سران ناتو در لیتوانی، که از روز سه‌شنبه آغاز می‌شود و تحت

تاثیر بحران اوکراین خواهد بود، به اشتراک خواهند گذاشت.

قبل از این سفر، بایدن در مورد کمپین حمایت از اوکراین برای پیوستن به ناتو، با احتیاط گفت: «این ائتلاف ممکن است به دلیل پیمان دفاعی متقابل ناتو، به جنگ با روسیه کشیده شود.»

بایدن در مصاحبه‌ای با «سی‌ان‌ان» که یک‌شنبه پخش شد، گفت: «فکر نمی‌کنم در ناتو درباره اینکه آیا اوکراین را به خانواده ناتو وارد کنیم یا نه، الان، در این لحظه، در میانه جنگ، اتفاق نظر وجود داشته باشد.»

سفر بایدن چند روز پس از موافقت او با ارسال مهمات خوشه‌ای آمریکا به اوکراین انجام می‌شود.

استفاده از این مهمات توسط بیش از 100 کشور، از جمله بریتانیا، ممنوع شده است و به عنوان تهدیدی برای جمعیت غیرنظامی تلقی می‌شود.

روسیه، اوکراین و ایالات متحده کنوانسیون مربوط به مهمات خوشه‌ای را که تولید، انباشت، استفاده و انتقال این سلاح‌ها را ممنوع می‌کند، امضا نکرده‌اند.

سوناک که روز شنبه در مورد مهمات خوشه‌ای مورد سؤال قرار گرفت، گفت که بریتانیا امضاکننده کنوانسیون است و به نقش خود در حمایت از اوکراین ادامه خواهد داد.

بایدن، پس از جلسه با سوناک، برای دیدار با پادشاه 74 ساله بریتانیا به قلعه ویندسور می‌رود تا درباره چگونگی کمک به افزایش سرمایه‌گذاری خصوصی برای مبارزه با تغییرات آب‌وهوایی صحبت کند، تهدیدی که هر دو رهبر می‌گویند مقابله با آن، «حیاتی» است.

به گفته سالیوان، «رئیس جمهوری آمریکا به تعهد پادشاه بریتانیا به ویژه در مورد موضوع آب‌وهوا احترام زیادی قائل است.»

سالیوان همچنین گفت که «بایدن امیدوار است روابط شخصی خود را با پادشاه بریتانیا تعمیق بخشد.»

بایدن قبلاً چارلز را به خاطر رهبری اش در مسائل آب‌وهوایی تمجید کرده بود.

دفتر پادشاه بريتانيا اعلام کرد که پادشاه، از بایدن در چهارگوشه قلعه ویندسور پذیرایی و استقبال می‌کند، جایی که یک گارد افتخاری، سلام سلطنتی خواهد داد و سرود ملی ایالات متحده نیز نواخته خواهد شد.

بایدن و چارلز - که به خوبی یکدیگر را نمی‌شناسند - در اوایل سال جاری یک مکالمه تلفنی داشتند که سالیوان آن را «فوق العاده گرم» توصیف کرد.

بایدن سال گذشته در مراسم تشییع جنازه ملکه الیزابت مادر فقید پادشاه شرکت کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size