اردوغان: پیوستن سوئد به ناتو ارتباطی با موضوع فروش «اف-16» به ترکیه ندارد

بایدن در تماس تلفنی با اردوغان خواستار پذیرش عضویت هر چه سریعتر سوئد در ناتو توسط ترکیه شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نهاد ریاست جمهوری ترکیه اعلام کرد که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور در حاشیه نشست هفته آینده «ناتو» در لیتوانی، با جو بایدن همتای آمریکایی خود دیدار خواهد کرد.

ریاست جمهوری ترکیه، یکشنبه 18 تیر در بیانیه‌ای خاطرنشان کرد که گفت‌وگوها بر «وضعیت اوکراین در ناتو، عضویت سوئد و تحویل جت‌های جنگنده‌های اف-16» که ترکیه امیدوار به دریافت آنها از آمریکا است، متمرکز خواهد بود.

اردوغان قرار است دوشنبه، یک روز پیش از اجلاس آتی سران ناتو در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه در ویلنیوس، پایتخت لیتوانی با اولف کریسترسون، نخست‌وزیر سوئد دیدار داشته باشد.

کریسترسون امیدوار است بتواند اردوغان را متقاعد کند تا با کنارگذاشتن مخالفت خود، به پیوستن سوئد به ناتو، چراغ سبز نشان دهد.

در این بیانیه ضمن ابراز تشکر اردوغان از بایدن به خاطر حمایت از درخواست ترکیه برای دریافت «اف-16»، آمده است که مرتبط ساختن این درخواست ترکیه با موضوغ پیوستن سوئد به ناتو، منطقی نیست.


مسئله کردها در سوئد

اردوغان یکشنبه بار دیگر موضع خود در قبال لزوم اقدامات سخت‌گیرانه سوئد علیه پناهجویان کرد مظنون به عضویت در حزب کارگران کردستان «پ ک ک» را تکرار کرد.

ریاست جمهوری ترکیه در بیانیه‌اش به نقل از اردوغان آورده که «سوئد با بازبینی قوانین ضد تروریسم خود، گام‌هایی در جهت درست برداشته است ولی اجازه دادن به گروه‌های طرفدار کردها به سازماندهی تظاهرات در خاک سوئد، این دست از بازبینی‌ها را بی‌اثر می‌سازد.»

واکنش کاخ سفید

کاخ سفید هم یکشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که بایدن در تماس تلفنی با اردوغان خواستار پذیرش عضویت هر چه زودتر سوئد در ناتو توسط ترکیه شد.

موافقت همه کشورهای عضو ناتو با پیوستن عضو جدید، الزامی است. ترکیه و مجارستان هنوز با درخواست سوئد برای عضویت در ناتو موافقت نکرده‌اند.

استکهلم در تلاش است طی نشست این هفته ناتو در ویلنیوس به این پیمان نظامی ملحق شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید