گروسی: رهاسازی آب رادیواکتیو نیروگاه فوکوشیما با استاندارد‌های ایمنی مطابقت دارد

نگرانی در میان همسایگان ژاپن در به دلیل اجرای طرح رهاسازی آب رادیواکتیو در حال افزایش است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در اظهاراتی اعلام کرد رهاسازی آب رادیواکتیو نیروگاه هسته‌ای فوکوشیمای ژاپن با استاندارهای ایمنی بین المللی مطابقت دارد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، گروسی یکشنبه 18 تیر افزود کاملاً منطقی است که طرح ژاپن برای تخلیه آب رادیواکتیو تصفیه‌شده نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما توجهات زیادی در منطقه را به خود جلب کند.

از این آب برای خنک کردن رآکتورهای فوکوشیما در زمان فعالیت‌ استفاده شده بود، که آنها را رادیواکتیو کرد و رها کردن مستقیم آنها در طبیعت را به خطری زیست‌محیطی تبدیل کرد. به همین منظور، این آب به مدتی طولانی در مخزنی مخصوص تصفیه شد.

بنا به گزارش‌ها، این آب از تمام مواد رادیواکتیو به جز «تریتیوم» که جدانشدنی است پاک شده است. تریتیوم یک عنصر رادیواکتیو ضعیف است. آب تصفیه‌شده ابتدا با آب دریا مخلوط رقیق می‌شود، و سپس از طریق تونلی به طول یک کیلومتر، دورتر از ساحل در دریا تخلیه می‌شود.

زمین‌لرزه توهوکو باعث ایجاد یک سونامی بزرگ شد، و امواجی به ارتفاع 13 تا 14 متر به وجود آورد، که نیروگاه فوکوشیما را در خود غرق کردند و به ژنراتورهای دیزلی اضطراری نیروگاه آسیب رساندند، که باعث شد برق قطع شود و چرخه کار رآکتورها مختل شود.

در نتیجه، شدیدترین حادثه هسته‌ای از زمان فاجعه چرنوبیل در سال 1986 اتفاق افتاد. حادثه فوکوشیما، که در کنار حادثه چرنوبیل تنها فاجعه‌های اتمی در تاریخ بشر است که با مقیاس بالای رویدادهای هسته‌ای «درجه هفت» طبقه‌بندی می‌شود، منجر به تخلیه 154000 نفر از ساکنان شد، و منطقه را برای مدتی طولانی غیرمسکون کرد.

از سویی نگرانی در میان همسایگان ژاپن در به دلیل اجرای طرح رهاسازی آب رادیواکتیو در حال افزایش است.

دولت چین نیز اعلام کرده است که نظارت خود را بر مواد غذایی از ژاپن تشدید می‌کند و فراخوان برای تحریم صادرات ژاپن، از غذا‌های دریایی تا محصولات آرایشی، در رسانه‌های اجتماعی گسترش یافته است.

مقامات هنگ کنگ گفته‌اند که نگرانی شدید خود را درباره تأثیر طرح رهاسازی بر سلامت مواد غذایی ابراز کرده‌اند که پس از آغاز تخلیه آب رادیواکتیو، محدودیت‌هایی بر واردات برخی غذا‌های دریایی از مناطق پرخطر اعمال کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید