بایدن برای دیدار با پادشاه و نخست وزیر بریتانیا به لندن سفر می‌کند

سخنگوی سوناک گفت که گفت‌وگوی رئیس جمهوری آمریکا و نخست وزیر بریتانیا احتمالاً شامل نشست آتی «ناتو» و اوکراین خواهد بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کاخ سفید اعلام کرد که جو بایدن، رئیس‌ جمهوری ایالات متحده، یکشنبه 18 تیر، برای دیدار با ریشی سوناک دیدار پیش از قبل از نشست آتی «ناتو» و گفت‌وگو درباره مسائل مربوط به تغییرات آب و هوایی با پادشاه چارلز عازم بریتانیا خواهد شد.

کاخ سفید تاکید کرد که هدف از این سفر تقویت روابط دوجانبه بین بریتانیا و آمریکا است.

بایدن طی این سفر به بریتانیا از مقر دولت بریتانیا در داونینگ استریت بازدید خواهد کرد تا با ریشی سوناک دیدار کند.

این پنجمین دیدار بایدن و سوناک در چند ماه گذشته و تنها یک ماه پس از توافق طرفین در واشینگتن بر سر «اعلامیه آتلانتیک» برای همکاری در زمینه فناوری پیشرفته، انرژی پاک و مواد معدنی است.

سخنگوی سوناک گفت که گفت‌وگوی رئیس جمهوری آمریکا و نخست وزیر بریتانیا احتمالاً شامل نشست آتی «ناتو» و اوکراین خواهد بود.

نخست وزیر بریتانیا اخیرا در بیانیه‌ای که دفترش منتشر کرد، گفت: «در زمانی که ما با چالش‌های جدید و بی‌سابقه‌ای برای امنیت فیزیکی و اقتصادی کشورمان مواجه هستیم، اتحادهای ما بیش از هر زمان دیگری مهم هستند».

سوناک راه طولانی را در ترمیم روابط بریتانیا و واشینگتن پس از سرد شدن روابط در دوران حاکمیت بوریس جانسون و لیز تراس به دلیل موضع سخت آنها برای توافق با بایدن پس از خروج از اتحادیه اروپا و همچنان روابط نزدیک جانسون با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا را طی کرد.

برای بایدن، مهمترین دستاورد این سفر ملاقات او با پادشاه چارلز در قلعه ویندزور، در غرب لندن خواهد بود، مکانی که ملکه الیزابت، ملکه پیشین بریتانیا، از باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق آمریکا در سال 2016 و ترامپ در سال 2018 استقبال کرده بود.

رئیس جمهوری آمریکا و پادشاه بریتانیا قرار است در مورد مسائل آب و هوایی گفت‌وگو کنند، موضوعی که چارلز (74 ساله) بیش از پنج دهه است که از آن حمایت می‌کند.

پس از این نشست، بایدن و سوناک بریتانیا را ترک کرده و به لیتوانی می‌روند و در آنجا به سایر رهبران ناتو در نشست ناتو خواهند پیوست.

پس از آن قرار است بایدن برای دیدار با رهبران کشورهای شمال اروپا به هلسینکی نیز سفر کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید