آمریکا: جدایی اقتصاد واشینگتن از پکن برای هر دو کشور و جهان فاجعه‌بار خواهد بود

وزیر خزانه‌داری آمریکا با هدف کاهش تنش‌های ایجاد شده بین این دوکشور به پکن سفرکرده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اختلافات روزافزون ایالات متحده و چین دیگر به یک پرونده خاص ختم نمی‌شود و با بروز اختلافاتی در زمینه مبادلات تجاری، نشت ویروس کرونا، مسئله جزیره تایوان و اتهام چین به جاسوسی از طریق بالن و پلتفرم تیک تاک، علاوه بر نگرانی آمریکا از نزدیکی چین و روسیه منجر به تشدید تنش بین این دو قدرت اقتصادی جهانی شد.

بر این اساس، جانت یلن، وزیر خزانه داری آمریکا، روز یکشنبه مجددا هشدار داد که اختلافات عمده‌ای با چین وجود دارد که باید به طور شفاف و مستقیم مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

او پس از یک سفر چهار روزه به پکن گفت که ایالات متحده و چین باید متعهد شوند که روابط خود را مسئولانه مدیریت کنند.

وزیر خزانه‌داری آمریکا با اشاره به اینکه جدایی اقتصاد چین و آمریکا برای دو کشور و جهان فاجعه‌بار خواهد بود، به شرکت‌های چینی نسبت به نقض تحریم‌های اعمال شده علیه روسیه هشدار داد.

او همچنان افزود که مذاکراتش با مقامات بلندپایه در پکن روابط دوکشور را بر پایه‌ای امن‌تر قرار داده است.

این وزیر خزانه‌داری گفت که گفت‌وگو‌های اخیر واشینگتن و پکن، بر ذداشتن گامی در زمینه قرار دادن روابط بین ایالات متحده و چین بر پایه محکم تر است و انتظار می‌رود که این سفرهای اخیر به ایجاد کانال ارتباطی منعطف و ثمربخش با تیم اقتصادی جدید چین کمک کند.

جانت یلن همچنین گفت که که هدف از محدودیت‌های تجاری به دست آوردن «مزیت اقتصادی» نسبت به چین نیست.

وزیر خزانه‌داری آمریکا پیشتر در روز جمعه در گفت‌وگو با نمایندگان شرکت‌های آمریکایی در چین تاکید کرد که ایجاد جدایی بین دو قدرت اقتصادی بزرگ جهان «عملا غیرممکن است».

یلن این اظهارات خود همچنان گفته بود که آمریکا به دنبال تنوع‌سازی است نه جدایی، و توضیح داد که جدایی بین دو اقتصاد بزرگ جهان اقتصاد جهانی را بی‌ثبات خواهد کرد.

او جمعه گذشته همچنین با یی گانگ، رئیس بانک مرکزی چین و لیو هه، رئیس سابق تیم اقتصادی این کشور برای گفت‌وگوهای غیررسمی درباره اقتصاد آمریکا و چین و وضعیت اقتصاد جهانی دیدار کرده بود.

وزیر خزانه‌داری آمریکا با هدف کاهش تنش‌های ایجاد شده بین این دوکشور به پکن سفرکرده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size