یلن: واشینگتن و پکن باید مستقیما درباره مسائل اقتصادی گفت‌وگو کنند

همکاری چین و آمریکا برای مبارزه با تهدید ناشی از تغییرات آب و هوایی ضروری است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جنت یلن، وزیر خزانه‌داری آمریکا، شنبه 17 تیر به مقامات دولتی چین و کارشناسان تغییرات اقلیمی گفت که ایالات متحده و چین به عنوان دو اقتصاد بزرگ جهان باید برای مبارزه با «تهدید حیاتی» ناشی از تغییرات آب و هوایی با یکدیگر همکاری کنند.

یلن در جریان سفر خود به پکن تاکید کرد که همکاری‌های گذشته بین دو کشور در زمینه تغییرات آب و هوایی باعث توافقنامه آب و هوای پاریس در سال 2015 شد.

او افزود، دو دولت از بازارهای نوظهور و کشورهای در حال توسعه در چارچوب اهداف آب و هوایی حمایت می‌کنند.

یلن در سخنرانی خود درباره مذاکرات آب و هوایی که در پکن ایراد کرد، گفت: «ادامه همکاری بین ایالات متحده و چین در تامین مالی برنامه تغییرات آب و هوایی بسیار مهم است».

یلین گفت که تامین مالی برای چنین ابتکاراتی باید به طور مؤثر و هماهنگ اجرا شود.

وزیر خزانه‌داری آمریکا خاطرنشان کرد که حمایت پکن، واشنگتن و سایرین از نهادهای چندجانبه مرتبط با مسائل تغییرات آب و هوایی، مانند صندوق آب و هوای سبز و صندوق‌های سرمایه‌گذاری آب و هوا، می‌تواند تاثیر تلاش‌ها در رابطه با تغییرات اقلیمی را افزایش دهد.

یلن همچنین بیان کرد، اگر ایالات متحده و چین نگرانی‌هایی در مورد اقدامات اقتصادی دارند، باید به طور مستقیم با هم گفت‌گو کنند.

او گفت: «وقتی نگرانی‌هایی در مورد برخی از اقدامات اقتصادی داریم، باید آنها را رودرو مطرح کنیم».

چین سال گذشته در واکنش به سفر نانسی پلوسی، رئیس وقت مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، مذاکرات با ایالات متحده درباره تغییرات آب و هوایی، امنیت و سایر مسائل را برای مدت کوتاهی به حالت تعلیق درآورد.

نیکلاس برنز، سفیر ایالات متحده در چین در جریان گفت‎وگوهای امروز گفت که مشتاقانه منتظر دیدار جان کری، فرستاده ایالات متحده در امور آب و هوا از چین است.

کری اعلام کرد که چین از او برای دیدار از پکن دعوت به عمل آورده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم
  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size