چین همزمان با سفر وزیر خزانه‌داری آمریکا کشتی‌ و جنگنده‌ به اطراف تایوان فرستاد

حمایت ایالات متحده از تایوان که در بحبوحه جنگ داخلی سال 1949 از سرزمین اصلی چین جدا شد همچنان یکی از عوامل تنش‌زا در روابط با پکن است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حالی که جنت یلن، وزیر خزانه‌داری آمریکا برای بهبود روابط تیره میان ایالات متحده و چین در پکن به سر می‌برد، ارتش آزادیبخش خلق چین 13 هواپیما و 6 کشتی را طی 24 ساعت گذشته به حریم هوایی و آب‌های اطراف تایوان گسیل داشت.

به گزارش خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، وزارت دفاع تایوان اعلام کرد که اوضاع را از هوا و دریا رصد می‌کند و سامانه‌های موشکی زمین به هوا، آماده واکنش هستند.

این وزارتخانه همچنین افزود که 4 هواپیمای چینی شامل دو جنگنده «سو 30»، یک هواپیمای شناسایی «BZK-005» و یک هواپیمای جنگی ضد زیردریایی «Y-8» از خط میانی در تنگه تایوان عبور کرده و وارد منطقه پدافند هوایی در جنوب غربی تایوان شد.

برنامه‌ریزی برای جنگ

پیش از سفر یلن، شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین، روز پنج‌شنبه از مقر تئاتر شرقی ارتش آزادیبخش خلق بازدید کرد.

شی در سخنرانی خود برای مقامات استان جیانگ سو، خواهان توسعه رهبری میدانی و آمادگی برای جنگ شد.

او همچنین خواستار تقویت برنامه‌ریزی، آموزش و افزایش توانمندی نیروها برای پیروزی در شرایط واقعی جنگ شد.

انتظار نمی‌رود یلین طی سفرش به پکن با رئیس جمهوری چین ملاقات کند.

حمایت آمریکا از تایوان

چین همواره تایوان را بخشی از قلمرو خود دانسته و تاکید کرده که در صورت لزوم با اعمال قدرت آن را به خاک خود ملحق خواهد کرد. پکن با اتخاذ این رویکرد، روزانه مانورهای هوایی و دریایی در اطراف این جزیره 23 میلیون نفری انجام می‌دهد.

حمایت ایالات متحده از تایوان، که در بحبوحه جنگ داخلی سال 1949 از سرزمین اصلی چین جدا شد، همچنان یکی از عوامل تنش‌زا در روابط با پکن است.

چین، روز چهارشنبه از آمریکا نسبت به فروش گلوله‌های توپخانه و سایر تجهیزات نظامی به ارزش 440 میلیون دلار به تابوان به شدت انتقاد کرد.

پکن ایالات متحده را متهم کرد که جزیره تایوان را به یک انبار باروت تبدیل کرده است.

ارتش آزادیبخش خلق چین بزرگترین نیروی مسلح جهان است که شاخه نظامی حزب کمونیست چین به‌شمار می‌رود و کمیته‌ای به ریاست شی بر آن نظارت می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید