واکنش‌ها به تصمیم ارسال مهمات خوشه‌ای از آمریکا به اوکراین

زاخارووا: اقدام آمریکا در تحویل مهمات خوشه‌ای به اوکراین، دلیل ضعف است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

تصمیم آمریکا به ارسال مهمات خوشه‌ای به اوکراین به‌رغم تعهد کییف به استفاده از آنها تنها در داخل قلمرو این کشور، واکنش‌های متفاوتی به همراه داشته است.

در پی این رویکرد واشینگتن، الکسی رزنیکوف، وزیر دفاع اوکراین، ضمن استقبال از این تصمیم آمریکا، متعهد شد که از این مهمات در خاک روسیه استفاده نشود.

رزنیکوف با بیان این که این مهمات، به نجات جان سربازان اوکراینی کمک خواهد کرد، افزود که اوکراین به شدت به ثبت استفاده از این مهمات و تبادل اطلاعات با شرکای خود، پایبند خواهد بود.

رزنیکوف شنبه 17 تیر در «توئیتر» نوشت: «موضع ما بدیهی است، ما باید خاک خود را آزاد کرده و جان مردم خود را نجات دهیم.»

به گفته او، اوکراین از این مهمات فقط برای آزادسازی سرزمین‌های به رسمیت شناخته‌شده بین‌المللی خود استفاده خواهد کرد و هرگز از این مهمات در اراضی به رسمیت‌شناخته روسیه استفاده نخواهد شد.»

رزنیکوف تاکید کرد که ارتش اوکراین از مهمات خوشه‌ای در مناطق شهری استفاده نخواهد کرد و تنها از آنها به منظور «رخنه به خطوط دفاعی دشمن» استفاده خواهد شد.

این در حالی است که جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده در مصاحبه با «سی ان ان» تاکید کرد که اتخاذ این تصمیم، کاری«بسیار دشوار» بود؛ به‌ویژه که نیروهای کییف در ضدحمله آغاز‌شده خود از یک ماه پیش، با مشکلات میدانی روبرو هستند.

ماریا زاخارووا
ماریا زاخارووا

واکنش وزارت خارجه روسیه

از سویی ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه شنبه تاکید کرد که ارسال مهمات خوشه‌ای از سوی واشینگتن به کییف، دلیل بر وجود ضعف است.

زاخارووا تاکید کرد که واشینگتن کاملا واقف است که تعهدات کییف مبنی بر استفاده محتاطانه از این تسلیحات خوشه‌ای، بی‌ارزش است.

از سویی وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای با اشاره به این که ارسال مهمات خوشه‌ای به اوکراین، با توجه به شکست این کشور در ضدحمله خود، دلیلی بر وجود ناامیدی است، گفت: «تامین مهمات خوشه‌ای برای اوکراین، به هیچ‌وجه بر روند عملیات ویژه نظامی روسیه، تاثیری نخواهد گذاشت».

وزارت خارجه روسیه در ادامه بیانیه خود اعلام کرد: «تصمیم دولت پرزیدنت بایدن برای تحویل مهمات خوشه‌ای به رژیم کییف، یکی دیگر از مظاهر آشکار رویکرد تهاجمی و ضد‌روسی آمریکا است که هدف آن طولانی‌ترکردن حداکثری منازعه و جنگ در اوکراین است.»

ریشی سوناک
ریشی سوناک

تاکید بریتانیا بر ممنوعیت تسلیحات خوشه‌ای

همزمان ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا شنبه تاکید کرد که این کشور، توافقنامه ممنوعیت ساخت یا استفاده از مهمات خوشه‌ای را امضا کرده است.

علاوه بر آن کشورهای آلمان و اسپانیا نیز در این‌باره نگرایی‌های خود را ابراز کردند.

پیش از آن آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل نیز مخالفت خود را با چنین اقدامی از سوی آمریکا ابراز کرد.

شایان ذکر است که دست‌کم 87 کشور در حال ذخیره‌سازی مهمات خوشه‌ای هستند یا در گذشته این کار را انجام داده‌اند. شمار ذخایر کنونی این دست از تسلیحات، به میلیون‌ها مهمات خوشه‌ای می‌رسد که میلیاردها مهمات محدود فردی را نیز شامل می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید