بایدن: آمریکا آخرین ذخایر تسلیحات شیمیایی خود را نابود کرد

مدیرکل سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در ماه مه اعلام کرد که سایر امضاکنندگان کنوانسیون تسلیحات شیمیایی پیشتر ذخایر خود را نابود کرده بودند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا شامگاه جمعه 16 تیر اعلام کرد که آمریکا آخرین ذخایر تسلیحات شیمیایی خود را نابود کرده است.

او گفت، واشینگتن با این اقدام فرآیندی را تکمیل می‌کند که در سال 1997 با امضای یک توافق جهانی برای ممنوعیت این سلاح‌های مرگبار آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بایدن تصریح کرد: «بیش از 30 سال، ایالات متحده به طور خستگی‌ناپذیر برای از بین بردن سلاح‌های شیمیایی خود تلاش کرده است. امروز با افتخار اعلام می‌کنم که ایالات متحده آخرین ذخایر شیمیایی موجود در انبارهای خود را نابود کرده است. ما یک قدم به جهانی عاری از سلاح‌های شیمیایی نزدیک‌تر شده‌ایم.»

رئیس جمهوری آمریکا همچنین سایر کشورهای جهان را تشویق کرد تا کنوانسیون 1997 برای ممنوعیت جهانی سلاح‌های شیمیایی را امضا کنند.

میچ مکانل، سناتور جمهوریخواه نیز روز جمعه پیش از بیانیه کاخ سفید فاش کرد که سایت نظامی «بلو گراس» واقع در ایالت کنتاکی اخیرا پس از 4 سال تلاش، انهدام حدود 500 تن مواد شیمیایی کشنده را به پایان رسانده است.

او افزود که این مواد آخرین ذخایری بود که نیروهای مسلح ایالات متحده در اختیار داشتند.

مک‌کانل در بیانیه‌ای گفت: «اگرچه استفاده از این سلاح‌های مرگبار لکه‌ای پاک‌نشدنی در تاریخ باقی خواهد ماند، اما ملت ما سرانجام به وعده‌اش برای رهایی از این بلا عمل کرد».

وی همچنین خاطرنشان کرد که تسلیحات شیمیایی در مراحلی باعث وقوع وحشتناک‌ترین حوادث انسانی بوده‌اند.

70 هزار تن

فرناندو آریاس، مدیرکل سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در ماه مه اعلام کرد که سایر امضاکنندگان کنوانسیون تسلیحات شیمیایی 1997 پیشتر ذخایر خود را نابود کرده بودند.

آریاس با اشاره به اینکه بیش از 70 هزار تن از خطرناک‌ترین سموم جهان تحت نظارت سازمان وی نابود شده است، گفته بود که تنها آمریکا باید ذخایر تسلیحات شیمیایی خود را به پایان برساند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید