جدال زاکربرگ و ماسک؛ آیا تردز جایگزین توییتر می‌شود؟

«بلواسکای» و «مستادون» در حال حاضر توانسته‌اند شماری از کاربران توییتر را به خود جلب کنند، اما خیلی موفق نبوده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

مارک زاگربرگ، رئیس «متا» و صاحب فیس‌بوک آماده نبرد با ایلان ماسک و توییتر که خرید آن برای او 44 میلیارد دلار تمام شده، است.

به گزارش «بیزنس اینسایدر»، زاکربرگ از پنج‌شنبه، 15 تیر شبکه اجتماعی مبتنی بر متن خود، «تردز» را که به نام «قاتل توییتر» لقب گرفته، وارد دنیای اینترنت کرد.

به باور تحلیل‌گران، راه اندازی رسمی این برنامه که با اینستاگرام ادغام شده، در ششم ژوئیه نشان دهنده جاه‌طلبی‌های زاکربرگ است که با چاشنی «تمسخر ثروتمندترین مرد جهان» همراه است.

گفته می‌شود که زاکربرگ همیشه توییتر را به عنوان «یک شرکت جدی در زمینه شوخی‌» می‌داند.

در کتاب «هچینگ توییتر»، اثر نیک بیلتون که در سال 2013 چاپ شده نیز نوشته شده که زاکربرگ زمانی توییتر را اینگونه توصیف کرده است: «انگار یک ماشین پر از دلقک را وارد معدن طلا کردند و داخل آن افتادند.»

این در حالیست که در سال‌های اخیر قطعی‌ دسترسی و مشکلات فنی در توییتر مکررا اتفاق افتاده است، اعتماد کاربران در غیاب تعدیل محتوا به سرعت کاهش یافته و درآمد تبلیغات در این شبکه اجتماعی اصلی‌ترین درآمد این شرکت بوده است.

هفته گذشته، ماسک با اعمال محدودیت‌های سنگین بر تعداد توییت‌هایی که کاربران می‌توانند روزانه ببینند، تقریباً اقتدار این سایت را شکست. او به یک مشکل آشکار مرتبط با «داده‌ها» اشاره کرد که تحلیل‌گران می‌گویند تقریباً به طور قطع نتیجه اتهامات جدید او بر توانایی توسعه‌دهندگان برای دسترسی گسترده به اطلاعات نشر شده در توییتر است.

حالا، زمان‌بندی یک رقیب جدید درست در زمانی که ارباب توییتر، عذاب کاربران خود را انکار می‌کند، احتمالا به فروریختن محبوبیت توییتر و ورشکستگی اجتماعی آن حتی بیشتر از آن چه امروز هست، منجر خواهد شد.

مطمئناً، تعدادی کپی‌کننده دیگر توییتر در بحبوحه هرج و مرج ماسک در این شبکه اجتماعی که زمانی محبوب‌ترین بود، ظهور کرده‌اند که با ارائه یک جایگزین، از ناامیدی‌ها در توییتر سود می‌برند.

«بلواسکای» و «مستادون» در حال حاضر توانسته‌اند شماری از کاربران توییتر را به خود جلب کنند، اما خیلی موفق نبوده‌اند.

اما زاکربرگ، اگرچه مبتکر نیست، اما در مورد کپی برداری موفقیت آمیز از همتایان خود، فوق العاده است. استوری‌های اینستاگرام مدت‌هاست که از استوری‌های اسنپ‌چت پیشی گرفته‌اند. ریلز اینستاگرام به اندازه تیک تاک محبوب نیست، اما نرخ تماشای بالایی دارد و برای همین است که تحلیل‌گران می‌گویند زاکربرگ استاد شناسایی مفاهیم موفق و بدیع در پلتفرم‌های دیگر و ادغام آنها در برنامه‌های مختلف متا است.

در ماه دسامبر، کمی بیش از یک ماه پس از اینکه ماسک، توییتر را خرید، «نیویورک تایمز» گزارش داد که یکی از کارمندان متا گفته که شرکت باید به دنبال «نان و کره» توییتر باشد چرا که ایلان ماسک میلیاردر این پلتفرم را وارونه کرده است. در پست کارمند متا آمده بود: «توییتر در بحران است و متا به جذابیت جادویی خود نیاز دارد.»

حالا مشخص شده که تردز، رقیب اصلی توییتر که در کمتر از 24 ساعت پنجاه میلیون عضو گرفته، از ماه ژانویه در حال توسعه بوده است.

گفته می‌شود که ماسک باید نگران باشد چرا که تردز بخشی از اینستاگرام است به این معنی که این سرویس جدید پلتفرم راه اندازی بسیار بزرگتری نسبت به یک رقیب مستقل خواهد داشت.

اما ماسک تاکنون بی‌تفاوت از خود نشان داده است، زاکربرگ را به درگیری فیزیکی دعوت می‌کند و سعی کرده از تردز به خاطر سیاست حفظ حریم خصوصی آن انتقاد کند.

زاکربرگ هم در حال حاضر در یک دوئل فیزیکی مانند یک محبوب راحت و بی‌خیال به نظر می رسد و اگر ماسک به زودی توییتر را به حالت اولیه بازنگرداند، در عرصه مجازی بازنده خواهد بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید