«رویترز» از اجرای سلسله اقدامات فوری علیه «واگنر» در سوریه خبر داد

مقامات امنیتی سوریه، منابع مستقر در نزدیکی نیروهای روسیه در سوریه و مسئولان منطقه‌ای، از جمله منابعی بودند که اجرای این تدابیر را افشا کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«رویترز» به نقل از شش منبع آگاه نوشت که در پی شورش مسلحانه و پیش‌روی عوامل «واگنر» به طرف مسکو در اواخر ژوئن، مقامات سوریه و فرماندهان نظامی روسی حاضر در سوریه، سلسله اقداماتی را به هدف جلوگیری از گسترش این شورش، اجرا کردند.

«کارزار سرکوب»

این منابع، جمعه 16 تیر به «رویترز» گفتند که کارزار سرکوب شورش واگنر که در هیچ گزارشی به آن اشاره نشد، قطع خطوط ارتباط تلفنی، احضار حدود 10 نفر از فرماندهان «واگنر» به یک پایگاه نظامی روسیه در سوریه و دستور به عوامل این گروه شبه‌نظامی به امضای قراردادهای جدید با وزارت دفاع روسیه یا خروج فوری از سوریه را شامل شده است.

مقامات امنیتی سوریه، منابع مستقر در نزدیکی نیروهای روسیه در سوریه و مسئولان منطقه‌ای، از جمله منابعی بودند که اجرای چنین تدابیری علیه واگنر را افشا کردند.

منابع مزبور به دلیل حساسیت این اطلاعات نظامی، از افشای نامشان، خودداری کردند.

نگرانی از برهم‌خوردن تمرکز مسکو

از سویی دولت سوریه، وزارت دفاع روسیه یا نیروهای «واگنر» در روسیه از پاسخ به درخواست‌ها برای اظهارنظر در این خصوص اجتناب کرده‌اند.

به گفته دو منبع سوری آگاه، این اقدامات، بیانگر کیفیت تحرک سریع مقامات سوری برای کنترل عوامل «واگنر» به دلیل نگرانی از منحرف‌شدن تمرکز مسکو، متحد اصلی نظامی دمشق، از حوادث جاری در داخل روسیه است.

در ادامه این تحولات، ابهام در مورد مخفیگاه یوگنی پریگوژین، فرمانده «واگنر»، به ویژه پس از اظهارات الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس، در این خصوص که پریگوژین در بلاروس حضور ندارد بلکه در سن پترزبورگ است، افزایش یافته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید