کربی در گفت‌وگو با «العربیه»: آمریکا ارسال بمب خوشه‌ای به اوکراین را بررسی می‌کند

سه مقام آمریکایی تاکید کردند واشینگتن به‌زودی بسته جدید کمک‌های نظامی شامل مهمات خوشه‌ای قابل استفاده در توپ‌های 155 میلیمتری هاوتزر را به اوکراین تحویل می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا در گفت‌وگوی اختصاصی با «العربیه» گفت که دولت بایدن در حال بررسی ارسال تسلیحات و مهمات خوشه‌ای به اوکراین است اما هنوز تصمیمی در این رابطه اتخاذ نشده است.

کربی، شامگاه پنج‌شنبه 15 تیر تصریح کرد که تسلیحات خوشه‌ای آمریکا بسیار فعال و کارا هستند.

او افزود: «نمی‌خواهم پیشاپیش در این رابطه اظهارنظر کنم. ما در حال بررسی امکان ارسال تسلیحات خوشه‌ای به اوکراین هستیم.»

وی ادامه داد: «مایلم یادآوری کنم که تسلیحات خوشه‌ای ساخت آمریکا درصد بسیار پایینی از ناکارایی داشته‌اند. آنها کارایی بالایی از خود در میدان نبرد نشان داده‌اند.»

شماری از مقامات آمریکایی روز گذشته بیان کردند که ایالات متحده درصدد ارسال تسلیحات خوشه‌ای به اوکراین جهت مقابله با تهاجم روسیه است.

با این که چنین اقدامی کمک بسیاری به توان دفاعی اوکراین خواهد کرد، اما برخی نهادهای حقوق بشری به‌دلیل تبعات این گونه تسلیحات بر غیرنظامیان با ارسال آنها به اوکراین مخالفت کرده‌اند.


بسته جدید تسلیحاتی

همزمان، سه مقام آمریکایی تاکید کردند که احتمالا واشینگتن به‌زودی بسته جدید کمک‌های نظامی شامل مهمات خوشه‌ای قابل استفاده در توپ‌های 155 میلیمتری هاوتزر را به اوکراین تحویل خواهد داد.

این مقامات که نخواستند نامشان فاش شود، اظهار داشتند مذاکرات فشرده‌ای طی یک هفته گذشته درباره ارسال تسلیحات خوشه‌ای به اوکراین در جریان است.

در همین رابطه، سازمان دیدبان حقوق بشر از روسیه و اوکراین خواست از بکارگیری تسلیحات خوشه‌ای اجتناب کنند. این سازمان همچنین خواستار عدم ارسال چنین تسلیحاتی از سوی آمریکا به اوکراین شد.

دیدبان حقوق بشر تاکید کرد که نیروهای روسیه و اوکراین از این تسلیحات استفاده کرده و باعث افزایش تلفات غیرنظامیان اوکراینی شده‌اند.


مخالفت 120 کشور

بیش از 120 کشور با بکارگیری تسلیحات خوشه‌ای مخالف هستند. این تسلیحات پس از شلیک باعث پراکنده‌شدن بمب‌های کوچک در مساحتی بزرگ می‌شوند که تهدیدی جدی برای سلامت غیرنظامیان به‌شمار می‌رود.

بسیاری از این بمب‌های کوچک در جریان جنگ منفجر نشده و خطری بالقوه برای سالیان پس از جنگ محسوب می‌شوند.

دولت ایالات متحده طبق قانون مصوب سال 2009 از صدور تسلیحات خوشه‌ای منع شده است. این تسلیحات ساخت آمریکا از کارایی 99 درصدی نسبت به دیگر انواع تسلیحات برخوردارند.

با این حال دولت بایدن می‌تواند این قانون را نادیده بگیرد. پیشتر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا در ژانویه 2021 با استفاده از صلاحیت‌های مقام ریاست جمهوری به صدور تکنولوژی ساخت تسلیحات خوشه‌ای به کره جنوبی موافقت کرده بود.

مقامات اوکراینی از اعضای کنگره آمریکا خواسته‌اند با فشار به دولت بایدن، با ارسال تسلیحات خوشه‌ای، که به تسلیحات با کاربرد دوگانه هم معروف هستند، به اوکراین موافقت کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید