وزارت خارجه آمریکا: طرفین متخاصم در سودان فاقد اراده سیاسی برای حل بحران هستند

مقام سودانی: در هیچ مکانی دیداری میان البرهان و حمیدتی انجام نمی‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

همزمان با اعلام وزارت خارجه آمریکا مبنی بر عدم وجود اراده لازم نزد دو طرف متخاصم برای حل بحران سودان، یک مقام سودانی با تاکید این‌که در هیچ مکانی دیداری میان البرهان و حمیدتی انجام نمی‌شود به گمانه‌زنی‌ها درباره امکان انجام مذاکره میان طرفین نزاع برای برون‌رفت از بحران در این کشور، پایان داد.

در تازه‌ترین تحولات نیز منابع نظامی از آغاز به‌کارگیری پهپادهای هجومی و شناسایی از نوع «بیرقدار» ساخت ترکیه در عملیات نظامی ارتش سودان علیه نیروهای پشتیبانی سریع خبر دادند.

یک مقام دیپلماتیک سودانی، جمعه 16 تیر در گفت‌وگو با «العربیه» تاکید کرد که هیچ دیداری میان عبدالفتاح البرهان، فرمانده ارتش سودان و محمد حمدان دقلو(ملقب به حمیدتی)، فرمانده نیروهای پشتیبانی سریع در هیچ مکانی برگزار نخواهد شد.

مخالفت با میانجی‌گری کنیا

این مقام مسئول با تاکید بر مخالفت خود با ریاست کنیا بر کمیته میانجی‌گری اعلام کرد که فراخوان از سوی کنیا به عنوان رئیس این کمیته، برای سودان ارزشی ندارد.

او همچنین با تاکید بر عدم تماس و ارتباط میان ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع، خاطرنشان کرد: «تنها راه ارتباطی غیرمستقیم میان آنها، در جریان اجلاس جده بود.»

البرهان نیز پنج‌شنبه، همزمان با تداوم درگیری‌ها، بار دیگر با ریاست کنیا بر کمیته چهارجانبه برای حل و فصل بحران سودان، مخالفت ورزید.

نبود اراده سیاسی

از سویی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که دو طرف درگیری در سودان، فاقد اراده سیاسی لازم برای حل بحران هستند.
هاله غریط، سخنگوی منطقه‌ای وزارت خارجه آمریکا جمعه طی اظهاراتی به «العربیه» گفت: «دیپلماسی و نه جنگ، راه‌حل بحران سودان است.»

غریط با این بیان که «ما با سعودی و دو اتحادیه آفریقا و اروپا برای یافتن راه‌حلی در سودان، کار می‌کنیم»، افزود که باید یک دولت غیرنظامی در سودان تشکیل شود.

سخنگوی منطقه‌ای وزارت خارجه آمریکا همچنین تاکید کرد که خشونت در سودان باید متوقف شده و کمک‌ها به مردم این کشور ارسال شود.

این در حالی بود که علی الصادق علی، سرپرست وزارت خارجه سودان، پنجشنبه با اعلام این که نیروهای مسلح، تمایلی به در پیش‌گرفتن سیاست «زمین سوخته» ندارند، تاکید کرد که ارتش می‌تواند در بازه‌ای کوتاه، این شورش را از طریق نظامی، فیصله بخشد.

وزیر خارجه سودان گفت: «استقرار شورشیان در داخل مراکز دولتی و منازل مسکونی، حل و فصل نظامی را به تاخیر می‌اندازد.»

همزمان، نیروهای پشتیبانی سریع در بیانیه‌ای با اعلام این که گروهی از پرسنل ارتش نیز به آن پیوسته‌اند، خاطرنشان کردند که نمی‌خواهند جایگزینی برای نیروهای مسلح سودان باشند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size