واشینگتن: جنگنده‌های روسی مجددا مزاحم پرواز پهپادهای آمریکایی در سوریه شدند

دو جنگنده روسی در ماه آوریل گذشته ممانعت‌هایی برای یک پهپاد آمریکایی مدل ام‌کیو-9 بر فراز دریای سیاه ایجاد کردند که باعث سرنگونی آن شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ژنرال الکسوس گرینکویچ، از مقامات نیروی هوایی آمریکا گفت که جنگنده‌های روسیه در روز پنج‌شنبه 15 تیر برای دومین بار در 24 ساعت گذشته برای پهپادهای آمریکایی در آسمان سوریه مزاحمت ایجاد کردند.

گرینکویچ در اطلاعیه ای تصریح کرد که «جنگنده‌های روسی در اقدامی ناامن و غیرحرفه‌ای در ساعت 9:30 صبح به وقت محلی مانع فعالیت پهپادهای ام‌کیو-9 آمریکایی شدند.»

این مقام آمریکایی افزود، «جنگنده‌های روسی به شلیک بمب‌های آتش‌زا اقدام کرده و در نزدیکی پهپادهای آمریکایی پرواز کردند که ایمنی خود و آن پهپادها را به شدت به خطر انداخت.»

او‌ روز گذشته هم اظهار داشت که جنگنده‌های روسیه به شلیک گلوله‌های آتش‌زا اقدام کرده و یکی از جنگنده‌ها اگزوزهای حرارتی خود را مقابل پهپاد آمریکایی روشن کرد به طوری که باعث کاهش توان موتور پهپاد مذکور برای انجام پرواز امن شد.


واکنش روسیه

از سویی، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که پهپادهای وابسته به نیروهای ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا، پنج بار آسمان منطقه رزمایش مشترک روسیه و سوریه را نقض کردند.

این وزارتخانه همچنین تاکید کرد که نیروهای روسیه مسئول امنیت پرواز بدون هماهنگی پهپادهای آمریکا در آسمان سوریه نیستند.

فرماندهی مرکزی آمریکا روز گذشته نیز جنگنده‌های روسیه را متهم کرد که سه پهپاد نیروهای هوایی آمریکا که در حال عملیات علیه «داعش» در سوریه بودند را رهگیری و در انجام عملیات آنها مزاحمت ایجاد کرده است.

در همین رابطه، نیروی هوایی آمریکا ویدیویی از مزاحمت جنگنده‌های روسی منتشر کرد.

دو جنگنده روسی در ماه آوریل گذشته نیز ممانعت‌هایی برای یک پهپاد آمریکایی مدل ام‌کیو-9 بر فراز دریای سیاه ایجاد کردند که باعث سرنگونی آن شد.

این گونه حوادث در ماه‌های اخیر میان جنگنده‌های روسیه و جنگنده‌های وابسته به کشورهای غربی بر فراز دریای سیاه و دریای بالتیک افزایش یافته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size