مقام آمریکایی: بایدن با تحویل مهمات خوشه‌ای به اوکراین موافقت کرد

اوکراین از طریق اعضای کنگره دولت بایدن را برای ارسال مهمات خوشه‌ای معروف به «مهمات متعارف دو منظوره پیشرفته»، تحت فشار قرار داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در پی اعلام جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید به «العربیه» مبنی بر این که دولت بایدن در حال بررسی ارسال مهمات خوشه‌ای به اوکراین است، ظواهر امر گویای این است که چنین تصمیمی از سوی کاخ سفید اتخاذ شده است.

به گزارش «واشینگتن پست»، یک مقام آمریکایی، جمعه 16 تیر اعلام کرد که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا با تامین مهمات خوشه‌ای برای اوکراین موافقت کرده است.

این مقام مسئول همچنین فاش کرد که تحویل مهمات خوشه‌ای به کییف در راستای منافع امنیت ملی آمریکا قرار دارد.

مقامات آمریکایی پنج‌شنبه تاکید کردند که واشینگتن بنا دارد مهمات خوشه‌ای را به اوکراین بفرستد تا به این کشور در مقابله با تهاجم روسیه کمک کند.

گر چه این اقدام با مخالفت گروه‌های حقوق بشری مواجه شده است اما عامل تقویت‌کننده جدیدی برای ضد‌حمله اوکراین به شمار می‌آید.

سه مقام آمریکایی به شرط عدم افشای نامشان، فاش کردند که این بسته کمک تسلیحاتی، مشتمل بر مهمات خوشه‌ای ویژه توپخانه «هویتزر» 155 میلی‌متری است که قرار است جزئیات آن امروز اعلام شود.

از سویی «دیدبان حقوق بشر» از روسیه و اوکراین خواست، استفاده از مهمات خوشه‌ای را متوقف کنند. این سازمان از آمریکا نیز خواست تا این مهمات را تامین نکند. به گفته «دیدبان حقوق بشر»، نیروهای روسیه و اوکراین از این مهمات که منجر به کشتار غیرنظامیان اوکراینی شده، استفاده کرده‌اند.

ممنوعیت از سوی 120 کشور

مهمات خوشه‌ای که بیش از 120 کشور، کاربرد آن را ممنوع کرده‌اند، معمولاً تعداد زیادی بمب را برای کشتار کور مردم در یک منطقه گسترده شلیک می‌کنند که خطر جانی برای غیرنظامیان ایجاد کرده و بمب‌های عمل‌نکرده آن نیز خطری است که تا سال‌ها پس از پایان درگیری، تداوم می‌یابد.

قانون صادرشده در سال 2009 ، آمریکا را از صادرات مهمات خوشه‌ای با قدرت تخریب بیش از 1 درصد از بمب‌های کوچک، منع می‌کند که تقریباً تمامی ذخایر ارتش ایالات متحده را شامل می‌شود.

البته بایدن می‌تواند این ممنوعیت را دور بزند، همانطور که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا در ژانویه 2021 اجازه صادرات فناوری مهمات خوشه‌ای به کره جنوبی را صادر کرد.

به‌منظور کسب پشتیبانی تسلیحاتی بیشتری، اوکراین از طریق اعضای کنگره تلاش می‌کند تا دولت بایدن را برای ارسال مهمات خوشه‌ای معروف به «مهمات متعارف دو منظوره پیشرفته»، تحت فشار بگذارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید