روبل روسیه پس از شورش واگنر به پایین‌ترین حد در 15 ماه گذشته رسید

سقوط ارزش روبل طی دو هفته اخیر، معادل 6 درصد بوده که در یک سال و 5 ماه گذشته، بی‌‌سابقه بوده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

گزارش‌ها حاکی از این است که در پی شورش مسلحانه ناکام گروه شبه‌نظامی روسی واگنر علیه مسکو، پنج‌شنبه، 15 تیر، ارزش روبل در برابر دلار به پایین‌ترین سطح خود از زمان آغاز تهاجم روسیه به اوکراین رسیده است.

به گزارش «فایننشیال تایمز»، ارز روسیه از دسامبر یک سوم ارزش خود را از دست داده است و در روز پنج‌شنبه هر دلار آمریکا با بیش از 90 روبل، معامله می‌شود.

ناظران می‌گویند که اگرچه کاهش ارزش روبل در پی تحریم‌های غرب علیه اقتصاد روسیه، از ماه‌ها قبل آغاز شده، شورش ناموفق یوگنی پریگوژین، رهبر گروه واگنر، افت روبل را تسریع بخشیده است.

سقوط بی‌سابقه ارزش روبل

سقوط ارزش روبل در دو هفته اخیر، معادل 6 درصد بوده که در یک سال و 5 ماه گذشته، بی‌‌سابقه بوده است.

ناتالیا لاورووا، اقتصاددان ارشد در «بی‌سی‌اس گلوبال مارکتز» به فایننشیال تایمز گفت: «بحران سیاسی آخر هفته گذشته باعث خروج پول نقد از روبل به دلار و بانک‌های خارجی شد. او گفت که در روز شورش، روس‌ها حدود 100 میلیارد روبل برداشت کردند، مقداری که تنها با زمانی که کرملین در سپتامبر بسیج جمعی نیروهایش را اعلام کرد، قابل مقایسه است».

اطمینان‌بخشی به مردم

کاخ کرملین نیز این کاهش ارزش روبل را پذیرفته و دلیل آن را «مقدار قابل توجهی گمانه‌زنی» دانسته و در عین حال به دنبال اطمینان‌بخشی به مردم است که چنین نوساناتی قبلاً نیز اتفاق افتاده است و دوباره ارزش روبل در مقابل دلار به ارزش پیشین خود بازگشته است.

در همین زمینه، الکساندرا پروکوپنکو، محقق مرکز کارنگی روسیه- اوراسیا نیز به فایننشیال تایمز گفت که این کاهش منعکس کننده تغییرات در تراز تجاری، با افزایش واردات و کاهش صادرات است. او گفت: «سهم روبل در واردات در حال افزایش است و در نتیجه دلار کمتری وارد کشور می‌شود.»

کاهش تراز تجاری روسیه

ناظران می‌گویند که جریان پول به روسیه در حال خشک شدن است و خروج سرمایه در حال افزایش است و همه این‌ها، پیامد مستقیم تحریم‌های غرب علیه روسیه است.

داده‌های بانک مرکزی روسیه نیز نشان می‌دهد که در سه ماهه اول سال 2023، تراز تجاری روسیه بیش از سه برابر کاهش یافته است.

این در حالی است که درآمد حاصل از صادرات اصلی روسیه، یعنی نفت و گاز، در ماه ژوئن نسبت به سال قبل از آن یک چهارم کاهش یافته و وزارت دارایی روسیه در به‌روز‌رسانی روز چهارشنبه خود اعلام کرد که کل درآمدهای انرژی انباشته شده از ابتدای سال 2023 تقریباً نیمی کاهش یافته و به 3.38 تریلیون روبل (37.3 میلیارد دلار) رسیده است.

این پایین‌ترین نتیجه نیمه‌ساله در پنج سال گذشته است، به استثنای همه‌گیری کووید-19 در سال 2020 و بیان‌گر تأثیر تحریم‌های غرب و ناتوانی روسیه در جبران از دست دادن بازار گاز اروپا را منعکس می‌کند.

بر اساس گزارش بانک مرکزی، خروج سرمایه از زمان تهاجم روسیه به اوکراین در فوریه 2022 افزایش یافته است و روس‌ها بیش از 40 میلیارد دلار از سپرده‌های خود را به خارج از کشور انتقال داده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید