تروئیکای اروپایی خواستار تمدید تحریم‌های موشکی ایران شد

در بیانیه آمده که میزان ذخایر اورانیوم غنی‌شده 20 و 60 درصدی ایران برای کشوری که برنامه تولید سلاح هسته‌ای ندارد، «بی‌سابقه» است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فرانسه، آلمان و بریتانیا، سه کشور اروپایی عضو «برجام» در بیانیه‌ای خواستار تمدید تحریم‌های موشکی ایران شدند.

این سه کشور اروپایی، پنج‌شنبه 15 تیر، پس از برگزاری جلسه توجیهی شورای امنیت که به نحوه اجرای قطعنامه 2231 در قبال برنامه هسته‌ای ایران می‌پرداخت تهران را به نقض قطعنامه 2231 متهم کردند.

تروئیکای اروپایی ضمن تاکید بر اینکه فعالیت هسته‌ای ایران به «سطح خطرناک» رسیده است خواهان تمدید تحریم‌های موشکی علیه جمهوری اسلامی شدند که زمان آن در ماه اکتبر به پایان می‌رسد.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است که میزان ذخایر اورانیوم غنی‌شده 20 و 60 درصدی ایران برای کشوری که برنامه تولید سلاح هسته‌ای ندارد، «بی‌سابقه» است.

بیانیه با اشاره به توسعه پهپاد، موشک‌های بالستیک ایران و همچنین رونمایی از آزمایش موشکی با قابلیت حمل کلاهک 1500 کیلوگرمی با برد 2 هزار کیلومتر که پیشتر توسط وزارت دفاع جمهوری اسلامی اعلام شد، تهران را به نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متهم کرده است.

روزنامه بریتانیایی «گاردین» پیشتر در گزارشی، با اعلام این خبر که قرار نیست تحریم‌های موشکی ایران در اکتبر امسال لغو شود، نوشته بود احتمالا بریتانیا و دیگر قدرت‌های اروپایی برای اولین‌بار از برنامه‌های خود برای نقض «برجام» رونمایی کرده و تحریم‌ها علیه برنامه هسته‌ای ایران را تمدید کنند.

توافق هسته‌ای سال 2015 شامل مجموعه‌ای از تاریخ‌ها یا به اصطلاح بندهای Sunset بود که بر اساس آن برخی تحریم‌ها علیه نهادهای ایران از سوی غرب لغو می‌شد، اما در سال 2015 پیش‌بینی نشد که در صورت نقض گسترده این توافق چگونه باید رفتار کرد.

این توافق، غنی‌سازی را در سطح 3.67 درصد محدود کرد اما گفته می‌شود ایران در حال حاضر مشغول غنی‌سازی تا سطح 60 درصد است.

تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران، بر اساس قطعنامه سازمان ملل متحد که توافق هسته‌ای 2015 را تایید کرده بود، قرار است در 18 اکتبر امسال منقضی شود.

این تحریم‌ها از ایران می‌خواست که هیچ فعالیتی برای توسعه موشک‌های بالستیک قادر به حمل سلاح هسته‌ای انجام ندهد.

آنها همچنین تهران را از خرید، فروش یا انتقال هواپیماهای بدون سرنشین و اجزای آن با برد بیش از 300 کیلومتر (186 مایل) بدون مجوز قبلی از شورای امنیت سازمان ملل منع کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size