نخست وزیر اوکراین: پس از پایان جنگ با روسیه «ارتش حرفه‌ای» تاسیس می‌کنیم

اوکراین کماکان به منابع تسلیحاتی غربی وابسته است، و کی‌یف برای رفع این مشکل قصد دارد در صنایع نظامی خود اصلاحات گسترده صورت دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دنیس شمیهال، نخست وزیر اوکراین، پنج‌شنبه اعلام کرد برای نزدیک شدن به استانداردهای «ناتو»، کی‌یف قصد دارد پس از خاتمه جنگ با روسیه ارتش حرفه‌ای تاسیس کند.

به گزارش «رویترز»، شمیهال این اظهارات را پس از دیدار با مقامات ارشد دفاعی و امنیتی اوکراین مطرح کرد. در جریان این دیدار پدیده «سپر اوکراین»، که مجموعه تلاش‌های دولت برای توسعه صنایع نظامی این کشور است، نیز مورد بحث و نظر قرار گرفت.

شمیهال گفت: «اوکراین پس از پایان جنگ سربازگیری اجباری را متوقف می‌کند و پایه و اساس دفاع خود را بر اساس یک ارتش حرفه‌ای خواهد گذاشت. هدف اصلی، ارتقاء نیروهای امنیتی و دفاعی اوکراین به سطح استانداردهای ناتو است. این در تمام جنبه‌ها، از تجهیزات و تسلیحات گرفته تا برنامه‌ریزی و تجزیه و تحلیل، صورت می‌گیرد.»

اوکراین که مدت‌هاست خواهان پیوستن به پیمان نظامی-امنیتی غربی شده است، امیدوار است وقتی سران ناتو در هفته آینده اجلاس خود را در لیتوانی برگزار می‌کنند، بتواند نشانه روشنی درباره چشم‌انداز عضویت خود در ناتو دریافت کند.

شمیهال گفت که اوکراین همچنین می‌تواند واحدهای نیروی ذخیره با قابلیت جنگی برای تکمیل کار ارتش ایجاد کند، و تمام افرادی که واجد شرایط پیوستن به این واحدهای ذخیره هستند، تحت آموزش منظم قرار می‌گیرند.

پیش از حمله روسیه، اوکراین روی سیستم خدمت اجباری برای مردان جوان تکیه داشت. زنان اوکراینی نیز می‌توانند در ارتش خدمت کنند، اما خدمت برای‌شان اجباری نیست. کی‌یف بلافاصله پس از حمله روسیه در فوریه 2022 اعلام بسیج عمومی کرد، و به گفته مقامات اکنون حدود یک میلیون نفر در نیروهای دفاعی مختلف اوکراین خدمت می‌کنند.

به گفته رویترز، نخست وزیر اوکراین در دیدار با مقامات ارشد دفاعی و امنیتی این کشور همچنین بر لزوم توسعه قابلیت‌های تولید تسلیحات داخلی تاکید کرد. اوکراین کماکان به منابع تسلیحاتی غربی وابستگی عمیق دارد، و کی‌یف برای رفع این مشکل قصد دارد در صنایع نظامی خود اصلاحات گسترده صورت دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید