حمایت بایدن از پیوستن سوئد به «ناتو»

ترکیه و مجارستان تنها کشورهایی هستند که هنوز پیشنهاد سوئد را تایید نکرده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جو بایدن، رئیس‌ جمهوری آمریکا، اعلام کرد که «کاملا» از عضویت سوئد در ائتلاف پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» حمایت می‌کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بایدن چهارشنبه 14 تیر در گفت‌وگو با اولف کریسترسون، نخست‌وزیر سوئد گفت که با «نگرانی» منتظر کامل‌شدن روند پیوستن سوئد به ناتو است.

کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد که بایدن و کریسترسون بر دیدگاه خود تاکید کردند که سوئد باید هرچه سریع‌تر به ناتو بپیوندد.

در این دیدار مقام سوئدی از رئیس جمهوری آمریکا به‌دلیل «حمایت فراوان» از پیوستن استکهلم به «ناتو» قدردانی کرد و افزود که سوئد «توانایی زیادی» برای ارائه به ناتو در اختیار دارد.

سوئد و فنلاند سال گذشته پس از تهاجم روسیه به اوکراین، بی‌طرفی چند دهه‌ای خود را کنار گذاشته و پیوستن به «ناتو» را خواستار شدند.

ترکیه تایید عضویت سوئد در ائتلاف را به تعویق انداخته و این کشور را به نرمی بیش از حد در قبال گروه‌هایی متهم می‌کند که آنکارا آنها را تهدیدی علیه امنیت خود می‌داند، از جمله شبه‌نظامیان کُرد و اعضای شبکه‌ای که آنکارا آن را مسئول کودتای نافرجام سال 2016 می‌داند.

آنکارا همچنین از تظاهرات‌هایی در سوئد توسط حامیان حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) و همچنین تظاهرات قرآن‌سوزی، از جمله تظاهراتی که هفته گذشته برگزار شد و توسط کشورهای مسلمان محکوم شد، خشمگین شده است.

ناتو می‌خواهد سوئد را تا زمان دیدار رهبران این ائتلاف در لیتوانی در تاریخ 11 تا 12 ژوئیه وارد عرصه کند و ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، مقامات ارشد ترکیه، سوئد و فنلاند را برای 6 ژوئیه به یک نشست مشترک فراخوانده است تا درباره شروط ترکیه برای عضویت سوئد در ناتو، به توافق برسند.

ناتو برای گسترش تعداد اعضا و قلمرو خود نیاز به تایید یکپارچه همه اعضای موجود دارد.

ترکیه و مجارستان تنها کشورهایی هستند که هنوز پیشنهاد سوئد را تایید نکرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید