بریتانیا بسته تحریمی جدیدی علیه ایران وضع می‌کند

وزیر خارجه بریتانیا در گفت‌و‌گو با «العربیه» بر تعهد کشورش به جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای تاکید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جیمز کلورلی، وزیر خارجه بریتانیا در گفت‌و‌گو با «العربیه» با اشاره به اینکه لندن خواستار توقف هدف قرار دادن منتقدان جمهوری اسلامی در خاک بریتانیا است، گفت که بریتانیا تحریم‌های جدیدی را علیه ایران اعمال خواهد کرد.

وزیر خارجه بریتانیا پنج‌شنبه 15 تیر افزود: «اگر رژیم ایران رفتار خود را تغییر دهد، می‌توانیم تحریم‌ها را رفع کنیم.»

کلورلی در گفت‌و‌گو با «العربیه» تاکید کرد که بریتانیا متعهد به جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است.

او با استقبال از ازسرگیری روابط دیپلماتیک ایران و سعودی، گفت: «ایران باید ارسال اسلحه به حوثی‌ها را متوقف کند.»

وزیر خارجه بریتانیا نیز تاکید کرد که گزینه قرار دادن سپاه پاسداران در لیست گروه‌های تروریستی توسط بریتانیا همچنان روی میز خواهد ماند.

به گزارش «رویترز»، کلورلی، پنج‌شنبه 15 تیر در جمع خبرنگاران نیز گفته که بریتانیا یک بسته تحریمی جدیدی را علیه ایران اعمال می‌کند که به کشورش «اختیارات بیشتری برای هدف قرار دادن تصمیم گیرندگان، از جمله کسانی که در اشاعه تسلیحات و تهدید علیه اتباع بریتانیا دست دارند، می‌دهد.»

بریتانیا می‌گوید که بسته تحریم‌های کنونی این کشور علیه ایران، بر حمایت از حقوق بشر متمرکز است، اما پیشنهادهای جدید، دامنه معیارهایی را که دولت می‌تواند در تعیین فهرست‌های جدید در آینده استناد کند، گسترده‌تر می‌کند.

جیمز کلورلی، وزیر خارجه بریتانیا در بیانیه‌ای گفت: «رژیم ایران مردم خود را سرکوب می‌کند، به اوکراین و خاورمیانه سلاح کشتار صادر می‌کند و در خاک بریتانیا، افراد را تهدید به کشتن و آدم‌ربایی می‌کند.»

به گفته کلورلی، 5 تن از مقامات ایرانی نیز که در زندان‌های این کشور مرتکب جنایت شکنجه علیه شهروندان ایران شده‌اند، در فهرست تحریم‌های جدید این کشور گنجانده شده‌اند.

در این بیانیه آمده است: «امروز بریتانیا پیام روشنی را به رژیم (ایران) ارسال کرده است - ما این رفتار بد را تحمل نخواهیم کرد و شما را مورد بازخواست قرار خواهیم داد. تحریم‌های جدید ما کمک خواهد کرد تا اطمینان حاصل شود که هیچ مخفیگاهی برای کسانی که به دنبال آسیب رساندن به ما هستند وجود نخواهد داشت.»

به گفته کلورلی، در نظام جدید تحریم‌های بریتانیا، که برای اواخر سال جاری تصویب خواهد شد، افراد و نهادها نیز می‌توانند در صورتی که به تضعیف صلح و ثبات در خاورمیانه و بین‌المللی کمک کنند، تحریم شوند.

بریتانیا همچنین گفته که در شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز شواهدی ارائه کرده که نشان می‌دهد ایران به ارسال سلاح به حوثی‌ها در یمن و پشتیبانی تسلیحاتی از روسیه در جنگ علیه اوکراین ادامه می‌دهد.

بر اساس معیارهای جدید، تحریم‌ها می‌تواند کسانی را نیز هدف قرار دهد که بریتانیا می‌گوید در تضعیف دموکراسی و حاکمیت قانون در ایران نقش داشته و در فعالیت‌های خصمانه علیه مردم یا اموال بریتانیا یا متحدان این کشور دست دارند.

بریتانیا می‌گوید که ایران از ابتدای سال گذشته تاکنون حداقل 15 تلاش برای ربودن یا حتی کشتن اتباع بریتانیا یا افراد مقیم این کشور انجام داده است.

وزیر خارجه بریتانیا پنج‌شنبه به خبرنگاران گفت: «آنچه در 18 ماه گذشته دیده‌ایم، سطح بی‌سابقه‌ای از تعدی ایران علیه مردم در بریتانیا و تلاش برای خاموش کردن صداهای مخالفان است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید