آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: نشانه‌ای از مواد منفجره در نیروگاه زاپوریژیا پیدا نشد

اوکراین چهارشنبه از جامعه بین‌المللی خواست تا «تدابیر فوری» را برای مقابله با خطرات تهدید‌کننده نیروگاه اتمی زاپروژیا در مناطق اوکراینی تحت اشغال روسیه، اتخاذ کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که کارشناسان ناظر این نهاد بین‌المللی تا کنون هیچ نشانه‌ای دال بر وجود مین یا مواد منفجره در نیروگاه اتمی زاپوریژیا، در مناطق اوکراینی تحت اشغال روسیه، نیافته‌اند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، چهارشنبه 14 تیر در بیانیه‌ای اعلام کرد:«کارشناسان آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای، دسترسی‌های بیشتری (به درون نیروگاه) را درخواست کردند که برای اطمینان از عدم وجود مین یا مواد منفجره، امری ضروری است.»

در ادامه این بیانیه آمده است: «به ویژه لزوم اجازه دسترسی به پشت بام واحدهای راکتور سوم و چهارم هسته‌ای و همچنین اجازه دسترسی به بخش‌هایی از ساختمان حاوی توربین‌ها و برخی از قسمت‌های سیستم خنک‌کننده نیروگاه، ضرورت دارد.»

از سوی دیگر، اوکراین چهارشنبه از جامعه جهانی خواست تا «تدابیر فوری» را برای مقابله با خطرات تهدیدکننده نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا زیر کنترل روسیه، اتخاذ کند.

وزارت امور خارجه اوکراین در «توئیتر» نوشت: «روسیه، پرسنل نظامی مستقر کرده و استحکاماتی را در دست‌کم سه راکتور ایجاد کرده و مواد منفجره را در نیروگاه کار گذاشته است... زمان انجام تدابیر فوری از سوی جهان فرا رسیده است.»

روسیه و اوکراین، سه‌شنبه یکدیگر را به توطئه برای حمله به بزرگترین نیروگاه هسته‌ای اروپا متهم کردند. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز بارها درباره وقوع یک فاجعه احتمالی به دلیل درگیری‌های نظامی در نزدیکی این نیروگاه، هشدار داده است.

دیدار زلنسکی و مکرون

از سویی ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین سه‌شنبه به امانوئل مکرون، همتای فرانسوی خود گفت که روسیه در حال برنامه‌ریزی اقدامات «تحریک‌آمیز جدی» در نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا است.

زلنسکی در بیانیه‌ای در پی گفت‌وگوی تلفنی با رئیس‌جمهوری فرانسه با اعلام این که «به ماکرون هشدار دادم، نیروهای اشغالگر در حال تدارک اقدامات تحریک‌آمیز خطرناک در نیروگاه زاپروژیا هستند»، افزود: «درمورد کنترل حداکثری أوضاع با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به توافق رسیدیم.»

بر اساس داده‌های اطلاعاتی، زلنسکی در سخنان شامگاهی خود اعلام کرد که روسیه «مواد شبه‌منفجره» را در این تاسیسات نصب کرده است.
رئیس جمهوری اوکراین در ادامه گفت: «چه‌بسا آنها در صدد شبیه‌سازی حمله به این تاسیسات هستند و بعید نیست که سناریوی دیگری داشته باشند. اما در هر صورت، دنیا شاهد این اقدامات است و تشعشعات اتمی، همه جهان را تهدید می‌کند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم
  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size