پولیتیکو: مکرون باید ریشه‌های تبعیض‌آمیز شورش را برطرف کند

مقام دولت فرانسه گفت ناآرامی‌های اخیر ضعف‌هایی که می‌تواند به محبوبیت گفتمان پوپولیستی بینجامد را در معرض دید عموم قرار داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری آمریکایی «پولیتیکو» گزارش داد، اگرچه شورش‌های فرانسه تا حدودی فروکش کرده اما برای جلوگیری از شعله‌ور شدن مجدد آن لازم است امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، «ریشه‌های تبعیض‌آمیز» آنها را برطرف کند.

به گفته پولیتیکو، پس از قتل نائل، نوجوان الجزایری‌تبار به دست پلیس، خشونتی که در واکنش به این حادثه ایجاد شد بسیاری از «نمادهای جمهوری فرانسه» همچون مدارس، ایستگاه‌های پلیس، کتابخانه‌ها و سایر ساختمان‌های دولتی را هدف قرار داد.

مکرون که اخیرا درگیر یک بحران سیاسی عمیق در زمینه اصلاحات بازنشستگی بود، اکنون با یک بحران شدیدتر روبرو است. دوره اول ریاست‌جمهوری وی نیز به‌دلیل شورش جلیقه‌زردها، همه‌گیری کرونا و تهدید تروریسم با فراز و نشیب بسیاری همراه بود.

به گفته پولیتیکو، خشونت‌های اخیر باعث شد بسیاری از شهروندان فرانسوی به دنبال دلایل زیربنایی وضعیت موجود باشند، و موضوعاتی مانند تبعیض نژادی، مهاجرت، و جنایت در حومه‌های مهاجرنشین فرانسه را زیر ذره‌بین بگذارند.

فشار افکار عمومی فرانسه برای بررسی دقیق‌تر رفتارهای پلیس و ادعاهای نژادپرستی در میان نیروهای امنیتی این کشور افزایش یافته است.

پولیتیکو افزوده است، «طراحی سیاست‌هایی برای ایجاد برابری‌های بیشتر اجتماعی و رفع تبعیض از اقشار آسیب‌پذیر همچون نسل‌های جوان جمعیت مهاجر فرانسه، و نزدیک کردن فرهنگ مهاجران به فرهنگ کشور میزبان، همه و همه راهکارهایی هستند که اجرای آنها به هزینه زیاد نیاز دارد، و مکرون را مجبور خواهد کرد تا سر کیسه خزانه دولت را شُل کند.»

در عین حال، کارشناسان می‌گویند مکرون باید به مسائل جنایت، هویت و مهاجرت، که جریانات راست افراطی مدت‌ها است آنها را هدف قرار داده‌اند، توجه بیشتری نشان دهد، چرا که عدم توجه لازم به آنها می‌تواند منجر به افزایش محبوبیت این جریان‌ها شود.

یک مقام دولت فرانسه در این باره به پولیتیکو گفت: «ناآرامی‌های اخیر ضعف‌هایی که می‌تواند به محبوبیت گفتمان پوپولیستی بینجامد را در معرض دید عموم قرار داده است. واکنش سیاسی ما باید منطقی باشد و واقعیت زندگی روزمره فرانسوی‌ها را در نظر بگیرد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید