واشینگتن پست: بایدن برای اصلاح دیوان عالی آمریکا تحت فشار است

دموکرات‌ها در انتقادات اخیر خود به دادگاه عالی آن را دنباله جناح افراطی جمهوری‌خواهان نامیدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روزنامه «واشینگتن پست» گزارش داد پس از آنکه دموکرات‌ها طی هفته‌های اخیر «شکست‌هایی دردناک» از دیوان عالی همسو با جمهوری‌خواهان را تجربه کرده‌اند، فشارها روی جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا برای پشتیبانی از «اصلاحات اساسی» در دیوان عالی افزایش یافته است.

در هفته‌ای که گذشت، دیوان عالی آمریکا طرح بایدن برای بخشش بدهی وام دانشجویی رد کرد، همچنین حکم داد تبعیض در فرایندهای پذیرش دانشگاهی در آمریکا به نفع متقاضیان سیاهپوست و لاتین‌تبار غیرقانونی است.

این دو ضربه به دموکرات‌ها تقریبا یک سال پس از آن است که دیوان عالی حق مشروط سقط جنین با نیم قرن سابقه را لغو کرد.

در مقابل، محافظه‌کاران احکام اخیر دیوان عالی آمریکا را از منظری کاملا متفاوت می‌بینند. به گفته آنها، پس از آنکه دادگاه عالی طی چندین دهه اخیر تحت سلطه دموکرات‌ها بود و احکام دلخواه آنها را صادر می‌کرد، اکنون این نهاد قضایی به «مسیر قانون اساسی» بازگشته است.

به گفته وبگاه خبری «پولیتیکو»، تلاش‌ها برای اصلاحات در دیوان عالی آمریکا بیشتر از سوی جناح چپ حزب دموکرات در کنگره هدایت می‌شود.

با این حال، در ماه‌های اخیر شمار زیادی از دموکرات‌های میانه‌رو نیز به آنها پیوسته‌اند و در انتقادات اخیر خود به دیوان عالی، آن را «دنباله جناح افراطی جمهوری‌خواهان» نامیدند.

دموکرات‌ها همچنین از عدم وجود قوانین اخلاقی سفت و سخت برای تنظیم کارکرد دیوان عالی شکایت می‌کنند و می‌گویند که فقدان مکانیسم‌های قانونی برای پاسخگوکردن قضات دیوان عالی باعث شده تا آنها به آسانی از اسپانسورهای محافظه‌کار هدیه دریافت کنند و تحت تاثیر رویکرد سیاسی آنها قرار بگیرند.

کمیته قضایی سنا اخیرا در این باره بیانیه‌ای صادر کرد و گفت: «بالاترین نهاد قضایی کشور نباید پایین‌ترین استانداردهای اخلاقی را داشته باشد. اما مدت درازی است که اوضاع در دیوان عالی آمریکا بر این منوال بوده است. این وضعیت باید عوض شود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم