حمله وحشیانه به یک وکیل و روزنامه‌نگار برجسته روس در چچن

کاخ کرملین در بیانیه‌ای اعلام کرد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در مورد آنچه که آن را «یک حمله بسیار جدی» خواند، مطلع شده و دستور بررسی داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

افراد مسلح نقابدار صبح سه‌شنبه، 13 تیر به یک وکیل و یک روزنامه‌نگار زن برجسته روس در منطقه چچن حمله کردند.

به گزارش «رویترز»، مهاجمان ابتدا خودروی حامل وکیل و روزنامه‌نگار زن روس را متوقف کرده و سپس به سوی آنان حمله‌ور شده‌اند.

بنا بر این گزارش، یلنا میلاشینا، روزنامه‌نگار معروف روزنامه «نوایا گازتا»، به همراه الکساندر نموف، وکیل، با خودرو از یک فرودگاه محلی به گروزنی، پایتخت چچن در حال سفر بودند که از سوی افراد مسلح‌ مورد حمله وحشیانه قرار گرفته و به شدت مجروح شدند.

میلاشینا و نموف که هر دو قصد داشتند در جلسه دادگاه در مورد زنی که فکر می‌کردند به دلایل سیاسی ناعادلانه مورد آزار و اذیت قرار گرفته است، شرکت کنند، اکنون به دلیل شدت جراحات وارده در بیمارستانی در منطقه به‌سر می‌برند و ممکن است مجبور شوند برای ادامه روند درمان به مسکو منتقل شوند.

میلاشینا، در حالی که روی تخت بیمارستانی در گروزنی دراز کشیده بود، به منصور سولتایف، یک مقام حقوق بشر چچنی گفت:«این یک آدم‌ربایی کلاسیک بود. آنها[راننده] ما را از ماشینش بیرون انداختند و سوار خودرو شدند، سرمان را خم کردند، دست‌هایمان را بستند و اسلحه را روی سرمان گذاشتند.»

«مموریال»، یک گروه حقوق بشری که فعالیت آن در روسیه غیرقانونی اعلام شده است، گفت که میلاشینا و نموف «به طرز وحشیانه‌ای لگد خورده‌اند، از جمله به صورت آنها لگد زده و آنها را تهدید به مرگ کرده‌اند.»

مموریال با انتشار بیانیه‌ای در کانال «تلگرام» خود خاطرنشان کرد: «هنگام ضرب و شتم به آنها گفته شده که [قبلاً] به شما اخطار داده‌ایم از اینجا بروید و چیزی ننویسید.»

گروه حقوقی «علیه شکنجه» نیز گفت که «نموف، وکیلی که میلاشینا را همراهی می‌کرد، از ناحیه پا مورد اصابت چاقو قرار گرفته است.»

با این حال، کاخ کرملین در بیانیه‌ای گفت که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در مورد آنچه که آن را «یک حمله بسیار جدی» خواند، مطلع شده و دستور بررسی داده است.

رمضان قدیروف، رهبر چچن، یکی از متحدان نزدیک پوتین نیز در تلگرام نوشت: «ما موضوع را حل خواهیم کرد. من به سرویس‌های ذی‌صلاح دستور داده‌ام که تمام تلاش خود را برای شناسایی مهاجمان انجام دهند.»

در واکنش به این حمله وحشیانه، برخی از قانون‌گذاران و مقامات روس در مسکو نیز این حمله را محکوم کردند و خواستار تحقیقات شدند.

تاتیانا موسکالکووا، کمیسر حقوق بشر روسیه خواستار مجازات عاملان این حمله شد.

میلاشینا، سال‌هاست که عمر خود را صرف تحقیق در مورد موارد نقض حقوق بشر در چچن کرده است.
او قبلاً تهدیدهای زیادی از جمله سوءقصد به جان خود را دریافت کرده بود.

قدیروف نقض حقوق بشر در چچن را رد می‌کند و می‌گوید که چنین اتهاماتی توسط بدخواهانی مطرح می‌شود که سعی در بدنام کردن چچن و مقامات آن دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید