ترکیه: سوزاندن قرآن به اعتبار سوئد برای عضویت در «ناتو» خدشه وارد کرد

هاکان فیدان: اگر استکهلم «تعهدات خود را کامل انجام دهد» و در جهت رفع نگرانی‌های ترکیه گام بردارد، آنکارا با عضویت سوئد در ائتلاف نظامی ناتو موافقت خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

وزیر خارجه ترکیه، سه‌شنبه 13 تیر گفت که ناکامی مقامات سوئدی در جلوگیری از سوزاندن قرآن در این کشور، نگرانی‌های امنیتی و سوالاتی را در مورد اعتبار سوئد برای عضویت احتمالی در ناتو برانگیخته است.

به گزارش «العربیه»، هاکان فیدان، وزیر خارجه جدید ترکیه گفت که اگر استکهلم «تعهدات خود را کامل انجام دهد» و تلاش‌ها برای رفع نگرانی‌های ترکیه را ادامه دهد، آنکارا با عضویت سوئد در ائتلاف نظامی موافقت خواهد کرد.

فیدان گفت: «این واقعیت که سیستم امنیتی سوئد قادر به جلوگیری از اقدامات تحریک‌آمیز نیست و تصویری از(کشوری) ارائه می‌کند که به جای قدرت بیشتر، ناتو را با مشکل مواجه می‌کند، ما را به جنبه‌های استراتژیک و امنیتی سوق می‌دهد.»

او که در کنفرانس خبری مشترک با همتای اردنی خود سخن می‌گفت، افزود: «وقتی صحبت از عضویت سوئد در ناتو به میان می‌آید، این احتمال‌ که عضویت سوئد به یک سربار برای ناتو تبدیل می‌شود، بارزتر از منفعت آن است.»

سوئد و فنلاند سال گذشته پس از تهاجم روسیه به اوکراین، بی‌طرفی چند دهه‌ای خود را کنار گذاشته و پیوستن به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» را خواستار شدند.

ترکیه تایید عضویت سوئد در ائتلاف را به تعویق انداخته و این کشور را به نرمی بیش از حد در قبال گروه‌هایی متهم می‌کند که آنکارا آنها را تهدیدی علیه امنیت خود می‌داند، از جمله شبه‌نظامیان کُرد و اعضای شبکه‌ای که آنکارا آن را مسئول کودتای نافرجام سال 2016 می‌داند.

آنکارا همچنین از تظاهرات‌هایی در سوئد توسط حامیان حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) و همچنین تظاهرات قرآن‌سوزی، از جمله تظاهراتی که هفته گذشته برگزار شد و توسط کشورهای مسلمان محکوم شد، خشمگین شده است.

پ.ک.ک، یک گروه شورشی است که نزدیک به 38 سال، علیه دولت مرکزی ترکیه عملیات مسلحانه انجام می‌دهد که در نتیجه آن صدها نفر تاکنون کشته شده‌اند.

این سازمان همچنین از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا به عنوان یک سازمان «تروریستی» شناخته شده است.

ناتو می‌خواهد سوئد را تا زمان دیدار رهبران این ائتلاف در لیتوانی در تاریخ 11 تا 12 ژوئیه وارد عرصه کند و ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، مقامات ارشد ترکیه، سوئد و فنلاند را برای 6 ژوئیه به یک نشست مشترک فراخوانده است تا درباره شروط ترکیه برای عضویت سوئد در ناتو، به توافق برسند.

ناتو برای گسترش تعداد اعضا و قلمرو خود نیاز به تایید یکپارچه همه اعضای موجود دارد.

ترکیه و مجارستان تنها کشورهایی هستند که هنوز پیشنهاد سوئد را تایید نکرده‌اند.

سوئد پس از درخواست عضویت در ناتو، قانون ضد‌تروریسم خود را تغییر داده است.

فیدان، رئیس سابق اطلاعات ترکیه که ماه گذشته به عنوان وزیر خارجه منصوب شد، ادعا کرده که «گروه‌های تروریستی» همچنان می‌توانند آزادانه به تظاهرات، جمع‌آوری پول و عضوگیری در سوئد ادامه دهند.

فیدان گفت: «اگر سوئد به تلاش‌های خود ادامه دهد و تکالیف خود را انجام دهد، همیشه جایگزین‌هایی وجود دارد، همانطور که در مورد فنلاند وجود داشت.»

اشاره او به تفاهم نامه‌ای بود که سوئد و فنلاند سال گذشته با ترکیه امضا کردند و بر اساس آن توافق کردند که به نگرانی‌های آنکارا رسیدگی کنند.

فنلاند در اوایل سال جاری پس از ابراز رضایت ترکیه از تلاش‌های خود برای برآورده کردن خواسته‌ها و تصویب عضویت در پارلمان ترکیه، توانست به این ائتلاف نظامی بپیوندد.

در همین حال، پاپ فرانسیس در مصاحبه با روزنامه «الاتحاد»، چاپ امارات متحده عربی، از آتش زدن قرآن در مقابل مسجدی در مرکز استکهلم ابراز تاسف و آن را محکوم کرد.

پلیس سوئد با استناد به آزادی بیان، پس از لغو تصميم ممنوعیت سوزاندن قرآن توسط دادگاه، اجازه برگزاری این مراسم را داد.

پاپ تاکید کرد که هر کتابی که نویسندگانش مقدس بدانند باید به احترام مؤمنانش مورد احترام قرار گیرد و آزادی بیان هرگز نباید بهانه‌ای برای تحقیر دیگران باشد و اجازه دادن به این امر باید رد و محکوم شود.

در سوئد نیز، یک اسقف ارشد این حادثه را «حمله» به همه مومنان خواند. آکه بونیر، اسقفی که سخنگوی اسقف اعظم لوتری سوئد، مارتین مودئوس است، روز دوشنبه به رادیو تلویزیون سوئدی SVT گفت: «آزادی بیان به معنای دفاع از همه چیز است، اما این نیست که به هر قیمتی اجازه انجام آن را بدهیم.»

وزیر خارجه اردن نیز همچنین خواستار احترام متقابل به ارزش‌های دینی و جلوگیری از چنین اقداماتی شد.
سخنگوی شورای حقوق بشر سازمان ملل نیز روز سه‌شنبه گفت که به دنبال درخواست پاکستان، این شورا در مورد «افزایش نگران‌کننده» اعمال نفرت مذهبی مانند هتک حرمت به قرآن بحث خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید