چرا جان وین و کلینت ایستوود با هم در هیچ فیلم وسترنی ظاهر نشدند

از آنجایی که دو زیرگروه سینمای وسترن هرگز با هم کنار نیامدند، ستاره‌های آنها نیز نتوانستند با هم آشتی کنند و آن فیلم مشترک هرگز ساخته نشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جان وین و کلینت ایستوود دو هنرپیشه مشهور آمریکایی و اسطوره‌های سینمای وسترن، دوره بازیگری‌شان با یکدیگر مصادف شد با این حال آنها هرگز در هیچ فیلم وسترنی در کنار یکدیگر ظاهر نشدند.

دلیل این مساله اختلاف اساسی دیدگاه این دو نفر درباره مولفه‌های سینمای وسترن بوده است.

وین از نسل قدیمی‌تر وسترن‌بازان آمریکایی بود که در نیمه اول قرن بیستم، با بازی در فیلم «دلیجان» (1939) به کارگردانی جان فورد، به شهرت رسید. در مقابل، ایستوود که حدود ربع قرن از وین جوان‌تر بود، در نیمه دوم قرن بیستم و با بازی در سه‌گانه «دلار» (1964-1966) ساخته سرجو لئونه به ستاره تبدیل شد.

برای وین و نسل «دوران طلایی» سینمای وسترن آمریکا، این سینما مترادف با قهرمان‌پروری، رومانتیسم و مخدوش کردن حقیقت تاریخی به منظور ارائه تصویری سمبلیک بود.

در مقابل، نسل ایستوود تصویری خشن‌تر، خونین‌تر، و تاریک‌تر از «غرب وحشی» ارائه می‌داد که با خوانش نسل قدیمی در تضاد بود.

با ظهور «وسترن اسپاگتی» به عنوان زیرگروهی از سینمای وسترن که در دهه 1960 در ایتالیا آغاز شد و سپس به باقی اروپا و خود آمریکا سرایت کرد، تصویر کلاسیک رویکرد رومانتیک وسترن درهم ‌شکست، و ضدقهرمان‌های خودخواه و سودجو در دنیایی که از هیچ قانون اخلاقی تبعیت نمی‌کند جای قهرمانان پیشین را گرفت.

وین، که یک میهن‌پرست محافظه‌کار آمریکایی بود، این تحولات را نابودکننده ژانر محبوبی می‌دانست که خودش مشهورترین نمادش بود، و از آنجایی که ایستوود ناخواسته به نماد رویکرد جدید وسترن تبدیل شده بود، وین از وی نفرت داشت.

در نتیجه، با وجودی که بر اساس برخی گزارش‌ها، در دهه هفتاد به وین و ایستوود پیشنهاداتی شد تا هر دو در یک فیلم وسترن در کنار یکدیگر ظاهر شوند، و با وجودی که ایستوود ظاهرا مشتاق این همکاری بود، اما وین نپذیرفت.

به گفته کارشناسان سینما، از آنجایی که دو زیرگروه سینمای وسترن هرگز با هم کنار نیامدند، ستاره‌های آنها نیز نتوانستند با هم آشتی کنند و آن فیلم مشترک هرگز ساخته نشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید