مقام ارشد امنیتی پیشین اوکراین متهم به خیانت شد

كولینیچ تحت نظارت سایر مقامات پیشین اوکراینی هوادار روسیه که به مسکو پناهنده شده‌اند برای سازمان امنیتی روسیه کار می‌کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان امنیت داخلی اوکراین، دوشنبه 12 تیر اعلام کرد در ادامه اقدامات کی‌یف در راستای سرکوب جاسوسان روسی درون سیستم امنیتی اوکراین، مقامات این کشور یک مسئول ارشد امنیتی پیشین را به «خیانت» از طریق همکاری با دستگاه امنیتی روسیه متهم کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، واسیل مالیوک، رئیس سازمان امنیت داخلی اوکراین اعلام کرد، «اوله کولینیچ» که رئیس بخش کریمهٔ سازمان امنیت داخلی اوکراین بود و در ماه ژوئیه سال گذشته به اتهام «استخدام هواداران روسیه» در این سازمان بازداشت شد، رسما مورد اتهام کی‌یف قرار گرفته است.

بازرسان امنیتی اوکراین می‌گویند، كولینیچ تحت نظارت سایر مقامات پیشین اوکراینی هوادار روسیه که پس از حمله این کشور به اوکراین در فوریه 2022 به مسکو پناهنده شده‌اند، برای سازمان امنیتی روسیه کار می‌کرد.

مالیوک که نظارت بر عملیات دستگیری کولینیچ را بر عهده داشت، در این باره به رویترز گفت: «این یک اعلان آشکار برای تمام آن کسانی است که برای دشمن کار می‌کنند، سازمان امنیت داخلی اوکراین حتما شما را پیدا کرده و شما را بابت جنایاتی که کرده‌اید پاسخگو می‌کند.»

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، پیشتر دستگیری کولینیچ را به عنوان بخشی از روند «خودآزمایی» کشورش مورد استقبال قرار داده بود.

رئیس بخش کریمهٔ سازمان امنیت داخلی اوکراین در صورت محکومیت توسط دادگاه با حداقل 15 سال مجازات حبس روبرو می‌شود.

به گفته رویترز، از زمان دستگیری کولینیچ، رئیس‌جمهوری اوکراین با استناد به ده‌ها مورد خیانت اعضای آژانس‌های امنیتی کشورش، ایوان باکانوف، رئیس سازمان امنیت داخلی همچنین دادستان کل اوکراین را برکنار کرده است.

مقامات امنیتی اوکراین همچنین در حال تحقیق درباره آندری ناوموف، رئیس پیشین دپارتمان امنیت داخلی سازمان امنیت اوکراین هستند. پلیس صربستان پارسال این فرد را سوار بر یک اتومبیل پر از پول نقد و زمرد بازداشت کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم
  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size