سی‌ان‌ان: ترامپ زمانی گفته بود فرد تحت پیگرد جنایی نباید رئیس ‌جمهور شود

ترامپ همچنین خواستار «احکام طولانی‌مدت زندان» برای کسانی شده بود که از اطلاعات طبقه‌بندی‌شده دولتی سوءاستفاده کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری «سی‌ان‌ان» گزارش داد که دونالد ترامپ، رئیس ‌جمهوری پیشین آمریکا و کاندیدای پیشروی جمهوری‌خواهان برای انتخابات ریاست‌ جمهوری 2024، که بابت اتهامات جنایی تحت محاکمه است، در سال 2016 گفته بود رئیس‌ جمهوری که تحت پیگرد جنایی قرار دارد می‌تواند «بحران بی‌سابقه» برای قانون اساسی ایجاد کند.

به گفته سی‌ان‌ان، ترامپ این اظهارات را نزدیک هفت سال پیش، در جریان رقابت‌های انتخابات ریاست‌ جمهوری 2016، درباره هیلاری کلینتون، وزیر خارجه اسبق آمریکا و کاندیدای دموکرات‌ها در آن انتخابات بر زبان آورده بود.

در آن زمان کلینتون بابت استفاده از ایمیل خصوصی برای مکاتبات دولتی در دوران تصدی خود در مقام وزیر خارجه آمریکا، تحت تحقیق «اف‌بی‌ای»، پلیس فدرال ایالات متحده قرار داشت و ممکن بود در پرونده جنایی محکوم شود.

ترامپ با اشاره به کلینتون، در تجمع مبارزات انتخاباتی خود در رنوی نوادا در 5 نوامبر 2016 گفت: «احتمالش وجود دارد که رئیس‌ جمهوری ما یک فرد تحت تعقیب قضایی باشد، و ممکن است در نهایت یک دادگاه جنایی داشته باشیم. این کار دولت را متوقف می‌کند.»

به گفته سی‌ان‌ان، ترامپ اکنون خود دقیقا تحت همان شرایطی است که خودش برای از میدان به در کردن کلینتون بارها به آن متوسل شده بود.

دادگاه فدرال فلوریدا در اوایل ماه ژوئن رئیس‌ جمهوری پیشین را به 37 فقره سوءاستفاده از اسناد طبقه‌بندی‌شده و توطئه برای جلوگیری از اجرای عدالت متهم کرد.

قاضی پرونده تاریخ محاکمه احتمالی را اواسط ماه اوت اعلام کرده است، اما احتمال عقب افتادن دادگاه وجود دارد. دفتر دادستان ویژه خواستار محاکمه ترامپ در ماه دسامبر شده است. با این حال، این احتمال وجود دارد که روند محاکمه طول بکشد و با انتخابات ریاست‌ جمهوری سال آینده مصادف شود.

ترامپ که هم‌اینک کاندیدای پیشروی جمهوری‌خواهان در مرحله مقدماتی کارزار انتخاباتی است، حتی اگر محکوم شود، لزوما برای شرکت در انتخابات ریاست‌ جمهوری رد صلاحیت نمی‌شود. او همچنین در ماه ژوئن اعلام کرد که حتی اگر محکوم شود، کارزار انتخابات ریاست‌ جمهوری خود را خاتمه نخواهد داد.

سی‌ان‌ان همچنین در سپتامبر سال گذشته گزارش داد که ترامپ پیشتر خواستار «احکام طولانی‌مدت زندان» برای کسانی شده بود که از اطلاعات طبقه‌بندی‌شده دولتی سوءاستفاده کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید