سفارت مسکو در واشینگتن، جبهه دیگر جنگ روسیه و اوکراین

روابط آمریکا و روسیه در پی تهاجم نظامی پوتین به اوکراین و حمایت آمریکا و کشورهای اروپایی عضو ناتو از اوکراین به شدت تیره شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

هزاران مایل دورتر از جبهه اوکراین، اکنون در اطراف و محوطه سفارت روسیه در واشنگتن، جنگ دیگری جریان دارد.

روزنامه «نیویورک تایمز»، سه‌شنبه، 13 تیر، به نقل از آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در ایالات متحده آمریکا، این نمایندگی دیپلماتیک را «قلعه محاصره شده» می‌نامد؛ سفارتخانه‌ای در داخل حصارهای بلند و در میان زنجیره‌ای از دوربین‌های امنیتی.

در سال‌های اخیر، 1200 پرسنل روسی در سفارت روسیه در ایالات متحده کار می‌کردند. ولی، اکنون وزارت خارجه روسیه نمی‌گوید چه تعداد از کارکنان سفارت باقی مانده‌اند، چرا که تعداد و سطح کارمندان اینجا و سفارت ایالات متحده در مسکو اکنون یک موضوع حساس است، اما در ژانویه 2022، مدتی پیش از شروع جنگ در اوکراین، آنتونوف تعداد دیپلمات‌ها و کارکنان پشتیبانی را 184 نفر اعلام کرده بود.

به گزارش «نیویورک تایمز»، در حالی که پرسنل سفارت ممکن است جزو کم‌استقبال‌ترین ساکنان واشنگتن دی سی باشند، مقامات دولت بایدن از حضورشان در اینجا خوشحال هستند. آنها می‌گویند که حفظ روابط دیپلماتیک حتی در بدترین زمان‌ها ضروری است.

منابعی که با واشنگتن پست صحبت کرده‌اند و با سفیر روسیه نیز در ارتباط هستند، گفته‌اند که او از اقامتگاه رسمی خود در یک خانه تاریخی در نزدیکی کاخ سفید نقل مکان کرده و اکنون در سفارت زندگی می‌کند.

او که زمانی از سوی پولیتیکو «آناتولی تنها» نامیده می‌شد، یک دیپلمات کهنه‌کار است و سال‌ها با همتایان آمریکایی خود در ژنو درباره توافقنامه‌های کنترل تسلیحات مذاکره کرده و اغلب از تماس‌های محدود خود با مقامات دولت بایدن و اعضای کنگره و همچنین اعتراضات و «اوباشگری» در بیرون دروازه‌های سفارتش شاکی است.

به نوشته واشنگتن پست، «اعتراضات معمولی است؛ شعارهای ضدپوتین و پخش سرود ملی اوکراین که با بوق‌های خودروهای عبوری حمایت می‌شود.

خانه‌های آن طرف خیابان نیز با پرچم‌های اوکراین و شعارهای ضدروسی مزین شده است. همسایه‌ها خطاب به روس‌هایی که به سفارت تردد می‌کنند، «اسلاوا اوکراینی!» (شکوه برای اوکراین)، فریاد می‌زنند».

با این‌وجود، واشنگتن پست نوشته است که گاهی اوقات همه چیز جدی‌تر می‌شود و ساکنان منطقه شکایت دارند که خیابان ویسکانسین، شریان اصلی که از جلوی این سفارت می‌گذرد، گه‌گاه توسط سرویس مخفی پلیس که در حال تحقیق در مورد احتمال بمب‌گذاری است، بسته می‌شود؛ طبق تخمین یکی از همسایه‌ها، از زمان حمله روسیه به اوکراین تاکنون دست‌کم 10 مورد تجسس برای بمب‌گذاری احتمالی صورت گرفته است.

همچنین ساکنان تابلوی خیابانی در نزدیکی انتهای مسیر ورودی سفارت را به صورت غیررسمی «خیابان زلنسکی» می‌خوانند.

معترضان، از جمله سفیر اوکراین در واشنگتن، چندی قبل گل آفتابگردان، گل ملی اوکراین را در چمن‌های کنار پیاده‌روی مقابل سفارت روسیه کاشتند، اما همسایه‌ها می‌گویند که گل‌ها یک شبه پرپر شدند.

با این حال، آنچه که به نظر می‌رسد آناتولی آنتونوف را عصبانی‌تر می‌کند، تلاش‌های F.B.I برای استخدام جاسوس‌هایی در میان افراد او است.

آنتونوف سال گذشته به سرویس خبری دولتی روسیه، «تاس» گفت: «اساساً سفارت ما در یک محیط خصمانه فعالیت می‌کند. ماموران سرویس‌های امنیتی ایالات متحده اعم از سیا و اف.بی.آی بیرون سفارت روسیه در حال پخش کردن شماره تلفن‌هایی هستند که می‌توان برای همکاری با آنها تماس گرفت.»

روابط آمریکا و روسیه بر سر حمله نظامی روسیه به اوکراین و حمایت آمریکا و کشورهای اروپایی عضو ناتو از اوکراین، به شدت تیره شده است. تحلیل‌گران می‌گویند که روابط امروز این دو کشور، شبیه به برهه جنگ سرد در دهه‌های 60 و 70 میلادی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید