روسیه از ناکام‌کردن «حمله پهپادی» اوکراین به اطراف مسکو خبر داد

یک مقام نظامی اوکراین اعلام کرد که مرحله اول ضدحمله این کشور علیه روسیه به پایان رسیده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در حالی که عملیات‌ رزمی روسیه در اوکراین همچنان ادامه دارد، روسیه از سرنگونی 5 پهپاد اوکراینی در نزدیکی مسکو خبر داد.

مقامات روسی، سه‌شنبه 13 تیر اوکراین را به ارتکاب «اقدام تروریستی» متهم کردند که به ایجاد اختلال در فرودگاه بین‌المللی «ونوکوو» در نزدیکی پایتخت این کشور منجر شد.

خبرگزاری «اسپوتنیک» به نقل از سخنگوی اورژانس روسیه گزارش داد که پهپادها در یک منطقه خالی از سکنه سقوط کرده و هیچ آسیب یا خسارتی به بار نیاوردند.

سخنگوی اورژانس روسیه به خبرگزاری «تاس» گفت: «نیروهای پدافند هوایی و جنگ الکترونیک حملات پهپادهای اوکراینی را در سه منطقه مسکو دفع کردند».

او افزود که در اثر سقوط ترکش‌های یکی از پهپادها، آتش‌سوزی در یک کارگاه غیرنظامی رخ داد اما آسیبی به دنبال نداشته است.

وی خاطرنشان کرد که همه پهپادها به سمت مسکو هدایت شده بودند.

اقدام تروریستی

همزمان، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت که اوکراین تلاش کرد زیرساخت‌های شهری از جمله یک فرودگاه را هدف قرار دهد و این «یک اقدام تروریستی» محسوب می‌شود.

او افزود: «زلنسکی این حملات تروریستی را با تسلیحاتی انجام می‌دهد که توسط غرب تهیه شده یا با پول غرب خریداری شده است. این تروریسم بین‌المللی است».

او گفت: «جامعه بین‌المللی باید بداند که ایالات متحده، بریتانیا و فرانسه، اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، از یک رژیم تروریستی حمایت مالی می کنند».

زاخارووا، تلاش اوکراین برای هدف قرار دادن منطقه‌ای که تاسیسات زیرساختی غیرنظامی در آن قرار دارد، از جمله حمله‌ به فرودگاهی بین‌المللی را به‌شدت محکوم کرد.

آژانس حمل‌ونقل هوایی فدرال روسیه اعلام کرد که فرودگاه «ونوکوو» در مسکو پس از حمله پهپادهای اوکراینی، در ساعت هشت صبح به وقت محلی فعالیت خود را از سر گرفت. عملیات خدمات‌دهی در این فرودگاه پس از حمله پهپادی صبح امروز متوقف شده بود.

خبرگزاری‌های روسیه به نقل از اورژانس این کشور گزارش دادند که دو پهپاد در نزدیکی روستای «والویوو» سرنگون شدند. این روستا در 30 کیلومتری جنوب غربی مسکو قرار دارد.

بنا به این گزارش، یک پهپاد دیگر در منطقه «کوبینکا» در حدود 63 کیلومتری غرب مسکو سرنگون شده است.

کوبینکا محل استقرار یک پایگاه هوایی روسیه است. بر اساس اطلاعات اولیه این حملات تلفات مالی یا جانی درپی نداشته است.

شهردار مسکو درباره این حمله پهپادی گفت: «پهپادهای اوکراینی بار دیگر به مسکو و مناطقی در اطراف مسکو حمله کردند. حملات توسط نیروهای پدافند هوایی دفع شد و تمامی پهپادهای مهاجم رهگیری و سرنگون شدند.»

پایان مرحله اول ضدحمله

از سوی دیگر، یک مقام نظامی ارشد اوکراینی از اتمام مرحله اول ضدحمله این کشور علیه روسیه خبر داد.

کی‌یف دوشنبه اعلام کرد که نیروهایش در هفته گذشته در جبهه‌های شرقی و جنوبی، زمین‌های بیشتری را از ارتش روسیه بازپس گرفتند.

رئیس جمهوری اوکراین هفته گذشته را هفته‌ای «سخت» برای نیروهای کشورش در ضدحمله علیه نیروهای روسیه توصیف کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم
  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size