ویتنام، نمایش فیلم «باربی» را ممنوع کرد

«باربی»، جدیدترین فیلمی است که نمایش آن در کشور ویتنام به دلیل نمایش«ناین-لاین» ممنوع شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رسانه‌های دولتی ویتنام دوشنبه، 12 تیر، گزارش دادند که این کشور، توزیع و نمایش فیلم «باربی» ساخته کمپانی «برادران وارنر» را ممنوع کرده است.

به گزارش «رویترز»، علت این تصمیم، صحنه‌ای از فیلم است که در آن نقشه‌ای از قلمروی مورد ادعای پکن در دریای «چین جنوبی» نمایش داده شده است.

شکل «ناین لاین» (خطوط 9 گانه) در نقشه‌های چین، برای نشان دادن مناطق وسیعی از دریای چین جنوبی که پکن ادعای مالکیت بر آن را دارد، از جمله بخش‌هایی از فلات قاره که ویتنام در آن امتیاز نفت اعطا کرده است، استفاده می‌شود.

«باربی»، جدیدترین فیلمی است که نمایش آن در کشور ویتنام به دلیل نمایش«ناین-لاین» (خطوط 9 گانه)، ممنوع شده است؛ خط بحث برانگیز مورد ادعای چین که در سال 2016 طبق حکم داوری بین‌المللی توسط دادگاه لاهه رد شد.

چین از به‌رسمیت شناختن این حکم خودداری می‌کند.

در سال 2019، دولت ویتنام نمایش فیلم انیمیشنی «رویاهای نفرت‌انگیز» و سال گذشته نیز نمایش فیلم اکشن سونی «Unchartered» را به همین دلیل ممنوع کرد. «نتفلیکس» همچنین یک درام جاسوسی استرالیایی، «Pine Gap» را در سال 2021 حذف کرد.

طبق گزارش روزنامه دولتی Tuoi Tre، «باربی» با بازی مارگو رابی و رایان گاسلینگ در ابتدا قرار بود در 21 ژوئیه در ویتنام اکران شود.

این روزنامه به نقل از وی کین تان، رئیس بخش سینما و مسئول صدور مجوز و سانسور فیلم‌های خارجی یک نهاد دولتی، گزارش داد: «ما مجوز اکران فیلم آمریکایی «باربی» را در ویتنام نمی‌دهیم، زیرا این فیلم حاوی تصویر توهین‌آمیز «ناین-لاین» است.

ویتنام و چین مدت‌هاست که ادعاهای سرزمینی متداخلی برای منطقه‌ای بالقوه غنی از انرژی در دریای چین جنوبی دارند. این کشور آسیای جنوب شرقی، بارها کشتی‌های چینی را به نقض حاکمیت خود متهم کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید