مدودف: درگیری با اوکراین می‌تواند «دائمی» شود

مدودف گفت که مسکو همچنان متعهد به جلوگیری از پیوستن اوکراین به «ناتو» است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دیمیتری مدودف، رئیس جمهوری سابق روسیه هشدار داد که رویارویی مسکو با غرب چندین دهه ادامه خواهد داشت و درگیری با اوکراین می‌تواند «دائمی» شود.

به گزارش «العربیه»، مدودف که زمانی در غرب به عنوان یک مدرنیزه کننده لیبرال تلقی می‌شد، از زمانی که مسکو «عملیات نظامی ویژه» را در اوکراین آغاز کرد، به عنوان یکی از صریح‌ترین سیاستمداران روس در زمینه دفاع از حمله به اوکراین ظاهر شده است.

به گفته مقامات روسی، دیدگاه‌های مدودف که اکنون معاون رئیس شورای امنیت روسیه است، بازتاب برخی از تفکرات در سطح بالای کرملین تلقی می‌شود.

او طی مقاله‌ای که روزنامه دولتی «روسیسکایا گازتا» آن را منتشر کرد، نوشت که تنش‌ها بین روسیه و غرب «بسیار بدتر» از بحران موشکی کوبا در سال 1962 است، زمانی که جهان در آستانه درگیری هسته‌ای قرار گرفت.

مدودف که بارها گفته است حمایت غرب از اوکراین احتمال درگیری هسته‌ای را افزایش می‌دهد، گفت که جنگ هسته‌ای «کاملاً محتمل» است، اما بعید است که برنده‌ای داشته باشد.

او به اختلافات شدید در مورد اوکراین، جهت‌گیری نوع بشر و نحوه ساختار نظم جهانی اشاره کرد.

مدودف نوشت: «چیزی که هیچ قشری از سیاستمداران دوست ندارند به آن اعتراف کنند این است که چنین آخرالزمانی نه تنها ممکن است، بلکه کاملاً محتمل است.»

تحلیل‌گران غربی می‌گویند مدودف، از «شمشیربازی هسته‌ای» به عنوان تاکتیکی با هدف ترساندن غرب برای کاهش حمایت نظامی از اوکراین و در عوض تکیه بر کی‌یف برای آغاز مذاکرات صلح با مسکو، معرفی می‌کنند.

بسیاری از کشورهای غربی که می‌گویند به اوکراین کمک می‌کنند تا از خود در برابر جنگ وحشیانه فتح استعماری دفاع کند، قول داده‌اند تا هر زمانی که جنگ طول بکشد در کنار کی‌یف بایستند.

ایالات متحده، بزرگترین حامی مالی و نظامی اوکراین، گفته است که برای جلوگیری از خطر جنگ هسته‌ای نمی‌خواهد مستقیماً با روسیه درگیر شود.

اوکراین می‌گوید تا زمانی که همه سربازان روسیه را از خاک خود بیرون نکند، مذاکره نخواهد کرد.

مدودف گفت که مسکو همچنان متعهد به جلوگیری از پیوستن اوکراین به ناتو است.

او تاکید کرد: «هدف ما ساده است، از بین بردن تهدید عضویت اوکراین در ناتو و به آن دست خواهیم یافت.»

او افزود: «تنها راه کاهش تنش بین روسیه و غرب، ورود به مذاکرات سخت است.»

مدودف یادآور شد: «برای رام کردن سرکشان (یعنی ما) خیلی دیر است. این رویارویی چندین دهه ادامه خواهد داشت.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید