سازمان جهانی بهداشت: پاندمی کرونا بر سلامت روانی کودکان تاثیر گذاشته است

مدیر دفتر منطقه‌ای سازمان جهانی بهداشت در اروپا: همه‌گیری کرونا بر بهداشت روان کودکان و نوجوانان و به‌ویژه بر کودکان طبقات محروم‌ که مدارس آنها در بازه‌ای طولانی، تعطیل و در خانه و مدرسه فاقد حمایت بودند تأثیرات متفاوتی گذاشته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که پاندمی کرونا بر سلامت روانی کودکان و نوجوانان، تأثیر منفی گذاشته است.

در گزارش دفتر منطقه‌ای این سازمان در اروپا آمده است که پاندمی کرونا، تأثیر گسترده‌ای بر سلامت روانی کودکان و نوجوانان در سراسر جهان گذاشته و دختران گروه سنی بالاتر در مدارس، از اقشاری بودند که بیشترین آسیب را دیدند.

سازمان جهانی بهداشت تاکید کرد که باید بر نیاز به دخالت هدفمند و توسعه سیستم‌های حمایت روانی به هدف کاهش پیامدهای بلندمدت، تمرکز شود.

به گفته هانس کلوگه، مدیر دفتر منطقه‌ای سازمان جهانی بهداشت در اروپا، این نتایج بر نظرسنجی‌های انجام‌شده در فاصله سال‌های 2021 و 2022 استوار است.

تأثیر سن، جنسیت، وضعیت اقتصادی، ساختارهای حمایتی اجتماعی و تعطیلی مدارس بر جوانان و نوجوانان در دوره شیوع پاندمی کرونا و تأثیر عوامل مذکور بر سلامت روانی این اقشار، مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

کلوگه توضیح داد که همه‌گیری کرونا بر بهداشت روان کودکان و نوجوانان و به‌ویژه بر کودکان طبقات محروم‌ که مدارس آنها در بازه‌ای طولانی، تعطیل و در خانه و مدرسه فاقد حمایت بودند تأثیرات متفاوتی گذاشته است.

آسیب‌پذیری دانش‌آموزان دختر رده سنی بالاتر

داده‌های جدید منتشر شده توسط این سازمان نشان می‌دهد که دانش‌آموزان دختر در گروه سنی بالاتر، بیشتر از نظر سلامت روانی، تحت تأثیر قرار می‌گیرند و این امر لزوم اقدامات فوری مانند ارائه حمایت بهتر در خانه، مدرسه و فعالیت‌های اجتماعی را ایجاب می‌کند.

سازمان بهداشت جهانی تاکید کرد که موضوع نگران‌کننده، این است که نوجوانان خانوارهای نه‌چندان مرفه، بیشتر در معرض تأثیر منفی این پاندمی بر زندگی خود قرار دارند، حتی اگر از حمایت اجتماعی برابر با همسالان ثروتمندتر خود برخوردار شوند که این امر، لزوم تامین حمایت بیشتر از اقشار آسیب‌پذیر را ایجاب می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size