ساخت پناهگاه اتمی در ژاپن به دلیل نگرانی فزاینده از جنگ هسته‌ای

تحت تاثیر حمله روسیه به اوکراین، احتمال حمله چین به تایوان، و افزایش تهدیدهای کره شمالی، نگرانی بابت جنگ اتمی در ژاپن بالا گرفته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در بحبوحه نگرانی‌های فزاینده درباره امکان آغاز جنگ هسته‌ای توسط روسیه و کره شمالی، کنش‌گران ژاپنی به منظور افزایش آگاهی مردم این کشور اقدام به ساخت یک پناهگاه اتمی در نزدیکی توکیو کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری «کیودو»، یک موسسه غیرانتفاعی این سازه بتنی زیرزمینی را در پارکینگی روبروی دفتر اداره پناهگاه‌های هسته‌ای ژاپن در شهر تسوکوبای استان ایباراکی ساخته شده است. این موسسه می‌گوید قصد دارد ساخت پناهگاه‌هایی مشابه را در سراسر ژاپن ترویج کند.

بنا به گفته مدیران این موسسه، سازه مذکور می‌تواند در برابر انفجاری مانند بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی در جریان جنگ جهانی دوم در سال 1945 مقاومت کند، به شرطی که حدود کیلومتر یا بیشتر از مرکز انفجار فاصله داشته باشد.

این پناهگاه، که کل فضای آن حدود 48 متر مربع، و مساحت محل زندگی آن حدود 25.6 متر مربع است، می‌تواند یک خانواده شامل چهار بزرگسال، سه کودک و یک حیوان خانگی را حداکثر به مدت دو هفته در خود جای دهد.

به گفته کیودو، تحت تاثیر حمله روسیه به اوکراین، احتمال حمله چین به تایوان، و افزایش تهدیدهای موشکی و هسته‌ای کره شمالی، طی سالیان اخیر بحث و جدل درباره لزوم ساخت پناهگاه‌های اتمی در میان شخصیت‌های سیاسی ژاپن بالا گرفته است.

تهدید کره شمالی به‌ویژه پس از پرتاب موشک‌، از جمله 37 مورد موشک‌های بالستیک قاره‌پیما در سال 2022، افزایش چشمگیری یافته است، و در برخی موارد حتی باعث صدور هشدار در برخی مناطق ژاپن برای پناه گرفتن مردم شده است.

این وضعیت منجر به شکل گرفتن گروهی از قانونگذاران حزب حاکم لیبرال دموکرات شده است که از دولت می‌خواهند از ایجاد پناهگاه‌ها در شهرهایی که دارای پایگاه‌های نیروهای مسلح هستند، پشتیبانی مالی کند. این سیاستمداران پیشنهادات خود را در ماه ژوئن به فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن ارائه دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید