گاردین: بریتانیا و اروپا تحریم‌ها علیه برنامه موشکی ایران را تمدید می‌کنند

رئیس سازمان بین‌المللی انرژی اتمی هفته گذشته گفت که توافق بر سر نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران بسیار محدود و پراکنده شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

روزنامه بریتانیایی «گاردین» در گزارشی روز یکشنبه 11 تیر، با اعلام این خبر که قرار نیست تحریم‌های موشکی ایران در اکتبر امسال لغو شود، نوشت احتمالا بریتانیا و دیگر قدرت‌های اروپایی برای اولین‌بار از برنامه‌های خود برای نقض توافق هسته‌ای 2015 موسوم به «برجام» رونمایی کرده و تحریم‌ها علیه برنامه هسته‌ای ایران را تمدید کنند.

دونالد ترامپ در سال 2018 آمریکا را از توافق هسته‌ای خارج کرد اما آلمان، فرانسه و بریتانیا همچنان در آن توافق باقی ماندند.

این سه کشور اروپایی تاکید داشتند که‌ ایران با نقض محدودیت‌های توافق‌شده در مورد کیفیت و کمیت اورانیوم غنی‌شده، به خروج آمریکا از برجام پاسخ داده و بیش از هر زمان دیگری به تولید اورانیوم تسلیحاتی نزدیک شده است.

به گزارش گاردین، تصمیم قدرت‌های اروپایی برای نقض این توافق یک خطر است، زیرا مشخص نیست تهران در زمانی که به توانایی تولید اورانیوم غنی‌شده با درجه ساخت تسلیحات نزدیک شده است، چه واکنشی نشان خواهد داد.

توجیهی که دیپلمات‌های اتحادیه اروپا و بریتانیا به آن اشاره کردند شامل نقض توافق توسط ایران، فروش هواپیماهای بدون سرنشین ایران به روسیه برای استفاده در حمله به اوکراین و انتقال احتمالی موشک‌های بالستیک ایران به روسیه است.

رافائل گروسی، رئیس سازمان بین‌المللی انرژی اتمی، هفته گذشته گفت که توافق بر سر نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران بسیار محدود و پراکنده شده است.

پیشتر نمایندگان مجلس ایران نسبت به نصب برنامه‌ریزی‌شده حدود 10 دوربین امنیتی در کارگاه تولید سانتریفیوژ در یکی از سایت‌های اصفهان اعتراض داشتند.

توافق هسته‌ای سال 2015 شامل مجموعه‌ای از تاریخ‌ها یا به اصطلاح بندهای Sunset بود که بر اساس آن برخی تحریم‌ها علیه نهادهای ایران از سوی غرب لغو می‌شد، اما در سال 2015 پیش‌بینی نشد که در صورت نقض گسترده این توافق چگونه باید رفتار کرد.

این توافق، غنی‌سازی را در سطح 3.67 درصد محدود کرد اما ایران در حال حاضر مشغول غنی‌سازی تا سطح 60 درصد است.

تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران، بر اساس قطعنامه سازمان ملل متحد که توافق هسته‌ای 2015 را تایید کرده بود، قرار است در 18 اکتبر امسال منقضی شود.

این تحریم‌ها از ایران می‌خواست که هیچ فعالیتی برای توسعه موشک‌های بالستیک قادر به حمل سلاح هسته‌ای انجام ندهد.

آنها همچنین تهران را از خرید، فروش یا انتقال هواپیماهای بدون سرنشین و اجزای آنها با برد بیش از 300 کیلومتر (186 مایل) بدون مجوز قبلی از شورای امنیت سازمان ملل منع کردند.

مذاکراتی در عمان میان ایالات متحده و ایران انجام شده که طبق برخی گزارش‌ها، از ایران خواسته شده به ازای آزادسازی میلیاردها دلار دارایی‌های مسدودشده در غرب و آزادی برخی زندانیان آمریکایی در تهران، غنی‌سازی اورانیوم بیش از 60 درصد را متوقف کند.

وزارت خارجه ایالات متحده گفته است که هیچ توافقی قریب الوقوع نیست، اما این مذاکرات به دلیل تعلیق مجوز امنیتی رابرت مالی، فرستاده ویژه ایالات متحده در امور ایران به علت سوء‌استفاده احتمالی او از اطلاعات محرمانه، مختل شده است

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید