برقراری آرامش نسبی در فرانسه و بازداشت 719 معترض دیگر

یک مسئول وابسته به پلیس پاریس اعلام کرد به‌رغم رسیدن رویدادها به آستانه خطرناک، اعمال وضعیت اضطراری یا منع رفت و آمد ضرورت ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از تشییع جنازه نوجوانی که کشته شدنش به ضرب گلوله پلیس در سه‌شنبه گذشته در حومه پاریس، بروز ناآرامی سراسری در فرانسه را به دنبال داشت، وزارت کشور فرانسه یکشنبه 11 تیر اعلام کرد که از شدت ناآرامی‌ها در سراسر کشور کاسته شد و ده‌ها هزار نیروی پلیس در شهرهای مختلف مستقر شدند.

وزارت کشور فرانسه اعلام کرد شب گذشته 719 نفر را دستگیر کرده است که نسبت به 1311 نفر دستگیرشده در شب قبل و 875 نفر در پنجشنبه شب، روندی کاهنده را نشان می‌دهد.

این وزارتخانه همچنین در حساب «توییتر» خود اعلام کرد که 45000 پرسنل پلیس و هزاران آتش‌نشان برای اعمال نظم عمومی، بسیج شده‌اند.

یک مسئول وابسته به پلیس پاریس نیز اعلام کرد که به‌رغم رسیدن رویدادها به آستانه خطرناک، اعمال وضعیت اضطراری یا منع رفت و آمد، ضرورت ندارد.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه قرار است شامگاه یکشنبه طی نشستی در کاخ الیزه با کمیته بحران، درباره اقدامات لازم الاجرا از سوی دولت برای مهار بحران، بحث و تبادل نظر کند.

مارسی کانون ناآرامی

شهر مارسی شب گذشته، پرالتهاب‌ترین منطقه نارامی‌ها در فرانسه بود و پلیس با استفاده از گاز اشک‌آور برای متفرق‌کردن معترضان، تا پاسی از شب با جوانان در اطراف مرکز شهر درگیر بود.

این در حالی است که حضور امنیتی پلیس در خیابان شانزلیزه پاریس، پس از فراخوان در شبکه‌های اجتماعی برای تجمع، تشدید شد.

این خیابان که معمولاً مملو از گردشگران است، محل حضور گسترده نیروهای امنیتی در حال انجام عملیات بازرسی بود و ویترین مغازه‌ها برای جلوگیری از آسیب یا غارت احتمالی، با تخته پوشانده شد.

درگیری در پاریس

به گفته پلیس در جریان درگیری‌های پراکنده در مرکز پاریس، شش ساختمان دولتی آسیب دیدند و پنج مامور پلیس زخمی و حدود 315 نفر نیز دستگیر شدند.

در منطقه پاریس بزرگ، خانه «لای لیه روز»، شهردار این منطقه غارت شد و همسر و فرزندان او هدف حمله قرار گرفتند. به گفته دادستان کل، تحقیقات در مورد اقدام به سوء قصد نیز آغاز شده است.

شهر نیس در ساحل مدیترانه و استراسبورگ در شرق کشور نیز شاهد بروز اغتشاشات بود.

از سویی مکرون، سفر رسمی خود به آلمان را برای مقابله با بدترین بحران پیش روی حکومتش از زمان اعتراضات «جلیقه زردها» در اواخر سال 2018 که فرانسه را فلج کرد، به تعویق انداخت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید