واشینگتن: عملیات ضد حمله اوکراین کندتر از پیش‌بینی‌ها جلو می‌رود

رهبر جنبش «ما با روسیه هستیم»، احتمال داد که حمله صبح جمعهنیروهای اوکراینی به شهر بردیانسک در استان زاپوریژیا با موشک‌هایدوربرد «استورم شادو»، انجام شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا اعلام کرد که ضدحمله اوکراین علیه نیروهای روسی «آهسته‌تر از آنچه مردم انتظار داشتند» پیش می‌رود، اما در حال پیشرفتمداوم است.
مایلی در سخنرانی جمعه 9 تیر در باشگاه ملی مطبوعات گفت: «حرکت این ضد حمله، کندتر از انتظارات مردمی است کهاین موضوع، مرا غافلگیر نمی‌کند... ضد حمله به طور پیوسته و مطالعه‌شده در حال حرکت است و مسیر خود را در میدان‌هایمین بسیار دشوار و دیگر مشکلات، می‌گشاید.»
سلسله انفجارها
از سویی خدمات اورژانس روسیه پس از طنین‌انداز شدن یکرشته انفجارها در بامداد جمعه در شهر بردیانسک در استانزاپوریژیا، از فعال‌شدن سامانه‌های پدافند هوایی، خبر داد.
یک منبع در اورژانس روسیه به «تاس» گفت: «ساعت 08:00 به وقت مسکو، یک رشته انفجارها در بردیانسک طنین‌انداز شد و بر اساس اطلاعات اولیه، سامانه پدافند هوایی نیروهای مسلح روسیه نیز فعال شد.»
ولادیمیر روگوف، رهبر جنبش «ما با روسیه هستیم»، احتمال داد که حمله صبح امروز نیروهای اوکراینی به شهر بردیانسکدر استان زاپوریژیا با موشک‌های دوربرد «استورم شادو»،انجام شده است.
شواهدی دال بر استفاده اوکراین از مین های ممنوعه
از سوی دیگر، سازمان «دیدبان حقوق بشر»، جمعه اعلام کرد کهبه شواهد جدیدی مبنی بر این که نیروهای اوکراینی در سال 2022 از مین‌های ممنوعه ضد نفر استفاده کرده‌اند، دست یافتهاست.
این سازمان از دولت اوکراین خواست به تعهد خود در اوایل ماه جاری مبنی بر عدم استفاده از این تسلیحات، تحقیق در مورد استفاده احتمالی از آن‌ها و پاسخگویی افراد مسئول، ملزم بماند.
استیو گوس، مدیر بخش نظارت بر تسلیحات سازمان دیدبانحقوق بشر در بیانیه‌ای گفت: «تعهد دولت اوکراین برایبررسی استفاده احتمالی از مین‌های ممنوعه ضد نفر توسط ارتش این کشور، اذعانی بسیار مهم به وظیفه آن در حفاظت از غیرنظامیان به شمار می‌آید.»
این سازمان اعلام کرد که یافته‌های خود در ماه مه را طینامه‌ای با دولت اوکراین در میان گذاشت ولی کی‌یف به آن پاسخنداد.
اوکراین در سال 2005 توافقنامه بین‌المللی را امضا کرد که در سال 1997 استفاده از این نوع مین را ممنوع و طرف‌های توافق به نابودی ذخایر این دست الز مین‌ها ملزم ساخته است.
در این گزارش آمده است که روسیه به این توافق نپیوسته و استفاده این کشور از مین‌های ضدنفر، «نقض قوانینبشردوستانه بین‌المللی است، زیرا این نوع تسلیحات، ماهیتاتسلیحاتی کور هستند.»
از زمان آغاز جنگ در اوکراین در فوریه 2022، دیدبان حقوق بشر، چهار گزارش را منتشر کرده است که استفاده نیروهایروسی از 13 نوع مین ضد نفر که باعث کشته و زخمی‌شدنغیرنظامیان شده را ثبت کردند.
گزارش جدید، در ادامه گزارش انتشار یافته در ژانویه منتشر است که بر اساس آن، سربازان اوکراینی موشک‌هایی شلیککردند که هزاران مین«بی ام اف -1»را در مناطق تحت کنترلروسیه و اطراف شهر شرقی ایزیوم در فاصله آوریل و سپتامبر 2022 که نیروهای اوکراینی آن را بازپس‌ گرفتند،پراکنده کردند

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید