هشدار شدید‌اللحن مدودف در باره استقرار تسلیحات هسته‌ای «ناتو» در لهستان

نخست‌وزیر لهستان، با توجه به استقرار تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی روسیه در خاک بلاروس، تمایل کشورش برای مشارکت در برنامه «ناتو» برای به اشتراک‌گذاری تسلیحات هسته‌ای را ابراز کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دیمیتری مدودف، معاون رئیس شورای امنیت روسیه هشدار داد که استقرار احتمالی تسلیحات هسته‌ای در لهستان چه‌بسا به استفاده از آنها بیانجامد.
مدودف شنبه 10 تیر در مورد تمایل لهستان برای مشارکت در برنامه به اشتراک‌گذاری هسته‌ای«ناتو» به خبرگزاری «تاس» گفت: «با در نظرگرفتن این واقعیت که رهبری لهستان در حال حاضر صرفا از مشتی بیمار روانی تشکیل شده، درخواست استقرار سلاح‌های هسته‌ای در لهستان فقط تهدیدی برای استفاده از آنها است.
مدودف با اشاره به این که «این موضوع یک جنبه مثبت هم دارد»، توضیح داد: «دودا، موراویسکی و کاچینسکی (رئیس حزب حاکم «قانون و عدالت» در لهستان) به زودی ناپدید خواهند شد، همه ارواح شیطانی ناپدید می‌شوند و دیگران هم متأسفانه ناپدید خواهند شد.»
از سویی ماتئوش موراویسکی، نخست‌وزیر لهستان، با توجه به استقرار تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی روسیه در خاک بلاروس، تمایل کشورش برای مشارکت در برنامه «ناتو» برای به اشتراک‌گذاری تسلیحات هسته‌ای را ابراز کرد.
موراویسکی جمعه پس از نشست سران اتحادیه اروپا در بروکسل در کنفرانسی مطبوعاتی گفت: «از آنجایی که روسیه در صدد استقرار تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی در بلاروس است، درخواست ما برای پیوستن به برنامه «مشارکت هسته‌ای»، متوجه «ناتو» است.
موراویسکی با تاکید بر این که این تصمیم باید از سوی آمریکا و شرکای «ناتو» گرفته شود، گفت: «ما نمی‌خواهیم دست‌بسته بنشینیم.»
او افزود: « تصمیم نهایی به شرکای ما در ایالات متحده و ناتو بازمی‌گردد و ما به اقدام سریع در این مسیر علاقمندیم.»
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در 25 مارس اعلام کرد که روسیه به درخواست بلاروس، تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی را در این کشور مستقر خواهد کرد، به همان شکل که به گفته او، ایالات متحده از مدت‌ها پیش این کار را در قلمرو متحدان خود انجام داده است.
طبق برنامه، کار ساخت تاسیسات ذخیره تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی در خاک بلاروس در یکم ژوئیه پایان خواهد یافت.
مسکو سامانه موشکی «اسکندر» با قابلیت حمل تسلیحات هسته‌ای را عملا به مینسک تحویل داده و تجهیز مجدد هواپیماهای بلاروس به منظور کاربرد مهمات هسته‌ای، کمک کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید