بازگشت ناآرامی‌ها به مناطق مختلف فرانسه پس از مراسم خاکسپاری نوجوان کشته شده در پاریس

پلیس فرانسه از دستگیری بیش از هزار نفر در سراسر کشور خبر داد و در برخی مناطق ممنوعیت آمد و شد اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

در حالی که مراسم خاکسپاری نائل المرزوقی، نوجوان کشته شده توسط پلیس، روز شنبه با مشارکت گسترده مردمی و بدون شورش در پاریس برگزار شد، شهرهای مختلف فرانسه شامگاه شنبه مجددا شاهد ناآرامی شد و درگیری‌ها در شهر مارسی در جنوب این کشور از سر گرفته شد.

به دنبال این حوادث پلیس مارسی 14 نفر را دستگیر کرد. هم‌زمان، در شهر کلمب در غرب پاریس سه روز منع رفت و آمد اعلام شد.
این در حالی است که جرالد دارونین وزیر کشور فرانسه اعلام کرد که حدود 45000 پلیس شنبه شب دوباره برای مقابله با شورش‌ها حضور خواهند داشت.

همچنین آرامش شکننده به حومه نانتر بازگشته و به درخواست خانواده نائل، نوجوان مقتول، مراسم تشییع او به دور از چشم رسانه‌ها و در پی بروز درگیری‌های خشونت‌آمیز میان معترضان و پلیس فرانسه و به آتش‌کشیده‌شدن خودروها، مغازه‌ها و ساختمان‌ها و همچنین غارت شمار زیادی از فروشگاه‌ها برگزار شد.
همزمان، نیروی امنیتی ویژه پلیس موسوم به «تیپ واکنش سریع و جستجو» وارد حومه نانتر شد.


پس از بروز ناآرامی‌های شبانه در شهرهای فرانسه برای چهارمین شب متوالی به دلیل کشته شدن یک نوجوان توسط یک افسر پلیس در نزدیکی چراغ راهنمایی، 45 هزار پلیس و شماری از خودروهای زرهی سبک در خیابان‌های شهرهای فرانسه مستقر شدند.
دامنه درگیری‌ها، شب گذشته به شهر گراس در جنوب فرانسه کشیده شد و ده‌ها جوان مسلح به میله‌های آهنی در آنجا تجمع کردند.


مارسی نیز شاهد عملیات غارت بود که یک انبار اسلحه را شامل شد و تفنگ های شکاری آن به سرقت رفت. این وضعیت، شهردار مارسی را وادار کرد تا از مقامات فرانسوی بخواهد، نیروهای امنیتی بیشتری را برای حفظ نظم عمومی و مقابله با اعمال خشونت و سرقت اعزام کنند.
پیآمدهای حادثه کشته‌شدن نائل، جوان 17 ساله الجزایری توسط پلیس فرانسه، همچنان در پاریس ادامه دارد. خشم مردمی در قالب خرابی و ویرانی در حومه پایتخت تبلور یافته است، آنهم درحالی که مقررات منع آمد و شد شبانه اعمال شده و حمل و نقل عمومی، امشب در سراسر کشور متوقف شده است.
به گفته خبرنگار «العربیه» نگرانی از افزایش ناآرامی‌ها در فرانسه، در شکل حضور گسترده امنیتی در خیابان شانزلیزه پاریس، نمود یافته است.

واکنش مکرون

از سویی امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، بهره‌برداری از مرگ این نوجوان به هدف دامن‌زدن به خشونت و هدف قرار دادن نهادهای دولتی را محکوم کرد.
مکرون جمعه در جریان جلسه هسته بحران گفت: «بهره‌برداری نامقبولی از مرگ این نوجوان وجود دارد که همه ما آن را محکوم می‌کنیم. من کسانی را که از این موقعیت سوءاستفاده کرده و سعی در ایجاد هرج و مرج و هدف قرار دادن نهادها دارند را به شدت محکوم می‌کنم. این خشونت ناروا را که از هیچ مشروعیتی برخوردار نیست، به شدت محکوم می‌کنم.»
مکرون همچنین از خانواده‌ها خواست که مسئولیت کنترل فرزندان و نگه‌داشتن آنها در خانه را برعهده بگیرند. او افزود: «یک سوم افرادی که شب گذشته دستگیر شده‌اند، جوانان و بعضاً نوجوانان کم‌سن و سال هستند، وظیفه والدین است که آنها را در خانه نگه دارند، بنابراین برای حفظ آرامش خاطر همه، مهم است که والدین با مسئولیت کامل عمل کنند. من خواستار احساس مسئولیت والدین هستم زیرا دولت نمی‌تواند جایگزین آنها شود.»

تشدید مجازات‌های قضایی

اریک مورتی، وزیر دادگستری فرانسه نیز اعلام کرد که بر أساس تصمیم صادره از سوی دولت، از مقامات قضایی خواسته شده تا اشد مجازات علیه عاملان این رویدادها اعمال شود. او تاکید کرد که والدین باید مسئولیت‌های خانوادگی خود را برعهده بگیرند زیرا در غیر این صورت چه‌بسا مشمول پاسخگویی قانونی قرار بگیرند.
وزارت خارجه فرانسه هم در بیانیه‌ای اعلام کرد که اتهامات کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل به نیروهای پلیس فرانسه مبنی بر نژادپرستی یا تبعیض سیستماتیک، بی‌اساس است. این وزارتخانه با اشاره به این که فرانسه و نیروهای مجری قانون آن، با نژادپرستی و همه اشکال تبعیض مبارزه می کنند، تصریح کرد که زمینه‌ای برای زیر سوال بردن این تعهد وجود ندارد.
شایان توجه است که ناآرامی‌های سراسری در فرانسه در شهرهایی مانند مارسی، لیون، تولوز، استراسبورگ و لیل و همچنین پاریس رخ داد که نائل 17 ساله، الجزایری-مراکشی الاصل، سه‌شنبه در حومه نانتر به ضرب گلوله پلیس کشته شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید