عدم اعلام وضعیت فوق‌العاده در فرانسه به‌رغم کشته‌شدن یک جوان دیگر

خبرنگار «العربیه»: در جریان اغتشاشات، حدود 2000 خودرو به آتش‌ کشیده شد و 3880 آتش‌سوزی در معابر عمومی چندین شهر برپا شد و 492 ساختمان آسیب دیدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

پلیس فرانسه جمعه 9 تیر از مرگ یک مرد جوان بر اثر سقوط از پشت بام در جریان اعتراضات جاری ظرف چند روز گذشته در فرانسه خبر داد.

شامگاه جمعه چندین شهر فرانسه شاهد شورش و اعمال خشونت آمیز شامل غارت مغازه‌ها و فروشگاه‌های کوچک و بزرگ بود.

به گزارش خبرنگار العربیه، پلیس فرانسه 50 نفر در مارسی و 17 نفر را در لیون پس از درگیری با معترضان دستگیر کرد.

‏پلیس پایتخت این کشور اعلام کرد که طی عملیاتی تظاهرکنندگان میدان کنکورد در مرکز پاریس را متفرق کرد.

در ادامه ناآرامی‌های، چند جوان شیشه‌های مغازه «اپل» را شکسته و یکی از آنها تعداد زیادی گوشی تلفن را در خیابانی در استراسبورگ میان افراد شورش‌کننده پخش کرد.

همچنین در تصاویری که از غارت فروشگاه «زارا» در شهر استراسبورگ فرانسه منتشر شده، برخی از غارت‌کنندگان لباس‌هایی را که دزدیده‌اند را به عنوان غنائم جلوی دوربین‌ها نشان می‌دهند.

معترضان فرانسوی پس از درگیری با پلیس تعدادی از خودروها را در خیابان‌ها به آتش کشیدند.

به گزارش خبرنگار العربیه، اعمال خشونت آمیز و غارت مغازه‌ها به شهر مارسی در جنوب فرانسه کشیده شد.

هم‌زمان، وزارت کشور فرانسه اعلام کرد تعداد بازداشت‌شدگان ناآرامی‌ها در سراسر کشور به 917 نفر افزایش یافت.

یک منبع در کاخ الیزه، شامگاه جمعه اعلام کرد که هنوز به اعلام وضعیت اضطراری در پی برپایی اعتراضات سراسری در واکنش به کشته‌شدن نائل، نوجوان (17 ساله) به دست پلیس فرانسه در اقدامی مشابه با اقدام در سال 2005 در جریان آنچه در آن زمان «بحران حومه شهر» نامیده شد، نیازی نیست.

این منبع افزود که هنوز تصمیمی برای به تعویق انداختن سفر یکشنبه امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه به آلمان، اتخاذ نشده است.

او تاکید کرد که «هیچ مامورپلیسی، فوق قانون نیست و هر مامور پلیس باید به قانون احترام گذاشته و آن را اجرا کند... پرزیدنت مکرون از پلیس حمایت می‌کند و قوه قضاییه، پلیس را تحت تعقیب قرار نمی‌دهد، بلکه صرفا یک مامور پلیس را محاکمه می‌کند و نیروی پلیس همچنان از محبوبیت برخوردار است.» این منبع ادامه داد: «قوه قضائیه، اقدام پلیس برای تیراندازی به جوان کشته شده را مغایر با مفاد قانون دانست.» این منبع همچنین افزود که پرزیدنت مکرون به نخست‌وزیر دستور داد تا با خانواده قربانی تماس بگیرد.

ادامه کار هسته بحران

مکرون ساعاتی پیش با اعلام این که جلسه هسته‌ بحران تا هر زمان لازم، ادامه خواهد داشت، تاکید کرد: « اقدامات بیشتری را برای تعامل با حملات و خشونت‌ها در پاریس انجام خواهیم داد.» مکرون همچنین از اعزام نیروهای کمکی اضافی برای کنترل اغتشاشات که به مدت 3 روز در محکوم کردن قتل نائل (17 ساله) به دست پلیس، تداوم داشته، خبر داد. این در حالی است که دولت فرانسه اعلام کرد که برای مقابله با اغتشاشات، از خودروهای زرهی استفاده خواهد شد.

مکرون در جریان نشست هسته بحران در پاریس، پس از بازگشت از نشست سران اتحادیه اروپا، ضمن محکوم کردن «بهره‌برداری غیرقابل پذیرش از مرگ این نوجوان» افزود: «پلتفرم‌های اجتماعی، کلیپ‌هایی تحریک‌آمیز را پخش کرده‌اند.» مکرون همچنین از شبکه‌های اجتماعی خواست صحنه‌های «حساس» از اقدامات اغتشاش‌گران را حذف کنند.

رئیس جمهوری فرانسه افزود: «با شبکه‌های اجتماعی برای ممنوعیت پخش محتوای تحریک‌کننده خشونت، همکاری می‌کنیم.»

مکرون که از روز پنجشنبه برای شرکت در اجلاس سران اروپا در بروکسل به سر می‌برد، پیش از پایان نشست‌ها با همتایان خود، به فرانسه بازگشت الیزابت بورن، نخست‌وزیر فرانسه نیز به نوبه خود با بیان این که اوضاع باید به هر قیمتی آرام شود و تمامی گزینه‌ها برای برقراری نظم در کشور، روی میز است، افزود: «در جریان نشست با مکرون، همه گزینه‌ها از جمله اعلام وضعیت اضطراری مطرح شد.» خبرنگار «العربیه» گزارش داد که بر اساس آنچه جرالد دارونان، وزیر کشور فرانسه اعلام کرد، پس از تداوم اغتشاشات برای سومین شب متوالی در قالب غارت و تخریب اموال عمومی، 875 نفر شامگاه پنج‌شنبه و سحرگاه جمعه، در فرانسه دستگیر شدند.

به گفته خبرنگار «العربیه»، در جریان این اغتشاشات، حدود 2000 خودرو به آتش‌ کشیده شد و 3880 آتش‌سوزی در معابر عمومی چندین شهر برپا شد و 492 ساختمان آسیب دیدند.

وزارت کشور فرانسه نیز از زخمی شدن 249 پلیس و عوامل ژاندارمری در ناآرامی‌های شامگاه پنجشنبه فرانسه خبر داد.
این در حالی است مسئولان ذی‌ربط از استقرار 40 هزار نیروهای امنیتی در سراسر فرانسه خبردادند که 5000 نفر از آنها در پاریس استقرار یافتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید