رسانه‌های آمریکایی از «طرح اوکراین» برای پایان دادن به جنگ خبر دادند

در جریان سفر محرمانه مدیر «سی‌آی‌ای» به کی‌یف، مقامات اوکراینی طرحی را برای پایان دادن به جنگ به او ارائه دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست»، شنبه 10 تیر گزارش داد که ویلیام برنز، رئیس سازمان «سی‌آی‌ای»، ماه گذشته سفری محرمانه به اوکراین داشت و در آن سفر رهبران اوکراین طرحی برای پایان‌دادن به جنگ به او ارائه دادند.

به گفته این روزنامه، در این طرح اوکراین قصد دارد تا پایان سال جاری بیشتر قلمرو خود که در تصرف روسیه است را بازپس گیرد تا مسکو مجبور به مذاکره برای صلح شود.

برنز در سفر محرمانه خود با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین و مقامات ارشد اطلاعاتی این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

یک مقام آمریکایی به روزنامه «واشینگتن پست» گفت که «سفر برنز با هدف تاکید دوباره تعهد دولت جو بایدن به تبادل اطلاعاتی با اوکراین برای کمک به این کشور انجام شده است».

طبق گزارش واشنگتن پست، این دیدار در شرایط حساسی انجام شد، زیرا نیروهای اوکراینی در تلاش برای به دست آوردن امتیازاتی در میدان جنگ هستند.

این گزارش می‌افزاید، کی‌یف هنوز اکثر تیپ‌های تهاجمی که کشورهای غربی آنها را آموزش و تجهیز کرده‌اند، وارد جبهه‌های جنگ نکرده است.

یک مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود نیز ابراز داشت: «رئیس سی‌آی‌ای از آغاز تجاوز روسیه به خاک اوکراین طی یک سال گذشته به طور منظم به کی‌یف سفر کرده است».

انتقاد از ضدحمله اوکراین

از سویی، مقامات اوکراینی از منتقدان به روند ضدحمله جاری علیه روسیه گله کردند. با این حال، مقامات نظامی کی‌یف به برنز و دیگر مسئولان غربی درباره موفقیت هدفشان برای بازپس‌گیری مناطق وسیعی از خاک اوکراین تا پاییز امسال اطمینان دادند.

بنا به سه منبع مطلع، اوکراین طبق برنامه قرار است به‌زودی یگان‌های توپخانه‌ای و سامانه‌های موشکی خود را به سمت کریمه اعزام کند تا فشار به روسیه برای ازسرگیری مذاکرات صلح را افزایش دهد.

یک مقام ارشد اوکراینی گفت: «روسیه تنها در صورتی مذاکره خواهد کرد که احساس خطر کند».

سازمان سیا درباره ارزیابی برنز از امکان موفقیت ضدحمله اوکراین، از اظهارنظر خودداری کرد.

سفر برنز اندکی پیش از شورش یوگنی پریگوژین، فرمانده گروه واگنر علیه دولت روسیه انجام شد.

این مقام آمریکایی گفت که اگرچه آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا در اواسط ژوئن مطلع شدند که پریگوژین در حال برنامه‌ریزی برای شورش مسلحانه است، اما این یافته‌ها در دیدار با زلنسکی و دیگر مقامات اوکراینی مورد بحث قرار نگرفت.

عدم ارتباط با شورش واگنر

مقامات دولت بایدن تاکید کردند که واشنگتن و کی‌یف هیچ ارتباطی با شورش نافرجام نیروهای واگنر برای حرکت به سمت مسکو و به چالش کشیدن ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه ندارند.

روزنامه واشینگتن پست همچنین فاش کرد که برنز پس از شورش واگنر، با سرگئی ناریشکین، مدیر اطلاعات روسیه تماس تلفنی برقرار کرد تا به کرملین اطمینان دهد که هیچ ارتباطی بین ایالات متحده و پریگوژین وجود ندارد.

این روزنامه نوشت که تماس تلفنی میان دو مقام امنیتی، بالاترین سطح ارتباط بین دو دولت از زمان تلاش واگنر برای شورش در روسیه به‌شمار می‌رود.

پریگوژین هفته گذشته شورشی مسلحانه علیه ارتش روسیه را فرماندهی کرد، اما پس از نزدیک‌شدن نیروهایش به مسکو به طور ناگهانی شورش را متوقف کرد.

پیشتر، رئیس جمهوری ایالات متحده شورش کوتاه مدت واگنر علیه کرملین را بخشی از جنگ قدرت در روسیه توصیف کرد و گفت که آمریکا و متحدانش در آن دخالتی نداشتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید