بریتانیا، استرالیا و کانادا سیاست شهرک‌سازی اسرائیل در کرانه غربی را رد کردند

جامعه جهانی و فلسطینیان ساخت شهرک‌ها را غیرقانونی و مانعی در ایجاد صلح می‌دانند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بریتانیا، استرالیا و کانادا در بیانیه‌ای مشترک «نگرانی شدید» خود از موافقت دولت اسرائیل برای ایجاد شهرک‌های جدید در کرانه غربی و ادامه خشونت‌ها را ابراز کردند.

در این بیانیه که عصر جمعه نهم تیر منتشر شد، آمده است: «گسترش پیوسته شهرک‌ها، مانعی در روند صلح بوده و مانع برقراری راه‌حل دو کشوری بر اساس مذاکره به‌شمار می‌رود. از دولت اسرائیل می‌خواهیم این سیاست را متوقف کند.»

دولت اسرائیل دوشنبه گذشته با طرح ساخت هزاران خانه در شهرک‌های جدید در کرانه غربی موافقت کرد. این اقدام روابط اسرائیل و آمریکا را نیز با تنش مواجه کرده است.

رویکرد دولت اسرائیل در ایجاد شهرک‌های جدید در سرزمین‌های فلسطینی، انتقادات فزاینده ایالات متحده را در پی داشته است.

رسانه‌های اسرائیلی اعلام کردند، کمیته برنامه‌ریزی وابسته به وزارت دفاع اسرائیل که بر ساخت‌وسازها در شهرک‌ها نظارت دارد، با ساخت بیش از 5 هزار واحد مسکونی جدید در شهرک‌های موجود موافقت کرده است.

طبق گزارش رسانه‌های اسرائیلی، تصمیم به ساخت این واحدهای مسکونی در مرحله برنامه‌ریزی است و هنوز مشخص نشده چه زمانی روند ساخت آنها آغاز می‌شود.

جامعه جهانی و فلسطینیان ساخت شهرک‌ها را غیرقانونی و مانعی در ایجاد صلح می‌دانند.

در حال حاضر بیش از 700‌ هزار اسرائیلی در کرانه غربی و قدس شرقی زندگی می‌کنند. این دو منطقه در سال 1967 توسط اسرائیل اشغال شدند.

دولت جدید اسرائیل که از اواخر دسامبر گذشته آغاز به کار کرد، از وزرای تندروی مذهبی و ناسیونالیست تشکیل شده که به شدت موافق رویکرد شهرک‌سازی هستند.

دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا بارها از سیاست شهرک‌سازی اسرائیل انتقاد کرد و خواستار توقف این رویکرد شد.

به‌رغم این انتقادات، واشینگتن هیچ گونه اقدام بازدارنده علیه دولت جدید اسرائیل اتخاذ نکرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید