بلینکن از چین خواست کانال‌های ارتباطی با آمریکا را باز نگه‌ دارد

اظهارات وزیر خارجه آمریکا پس از آن بیان می‌شود که اخیرا وزیر دفاع چین از مذاکره با لوید آستین، همتای آمریکایی خودداری کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، پس از حادثه هوایی هفته گذشته که در آن خلبان چینی را مقصر دانست، از پکن خواست با انجام تماس‌های دوجانبه‌ بیشتری موافقت کند.

بلینکن چهارشنبه 10 خرداد در جریان سفر به سوئد به خبرنگاران گفت: «من فکر می‌کنم که این امر بر اهمیت داشتن خطوط ارتباطی منظم و باز از جمله بین وزیران دفاع دو کشور آمریکا و چین تأکید می‌کند».

خودداری از گفت‌وگو با آستین

اظهارات وزیر خارجه آمریکا پس از آن بیان شد که ایالات متحده اعلام کرد چین از مذاکره با لوید آستین وزیر دفاع آمریکا خودداری کرده است.

دولت چین چهارشنبه در پی وقوع حادثه بین یک جنگنده چینی و یک جنگنده شناسایی آمریکایی در حال پرواز بر فراز دریای چین جنوبی، مانور جنگنده آمریکایی در دریای چین را اقدامی «تحریک‌آمیز» از سوی واشینگتن دانسته و محکوم کرد که به‌دنبال آن روابط دو کشور وارد فاز جدیدی از تنش‌ها شد.

تنش نظامی

ارتش چین چهارشنبه 10 خرداد اعلام کرد که یک هواپیمای شناسایی آمریکایی که هفته گذشته درپی درگیری بر فراز دریای چین جنوبی بود، به یک منطقه آموزش نظامی چین «نفوذ» کرده بود.

در این راستا ژانگ ناندونگ، سخنگوی ارتش چین در بیانیه‌ای گفت:«یک هواپیمای شناسایی RC-135 آمریکا عمداً برای انجام شناسایی و وارد منطقه آموزشی ما شد».

مانورهای تحریک‌آمیز

مائو نینگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین، با تاکید بر اینکه ایالات متحده باید فوراً این اقدامات تحریک‌آمیز خطرناک را متوقف کند، گفت: «این مانورهای تحریک‌آمیز و خطرناک منبع اختلال در امنیت دریانوردی است».

این تنش نظامی در حالی است که اخیرا روابط بین پکن و واشنگتن بر سر مسائلی مانند تایوان و پرواز بالن چینی بر فراز ایالات متحده در اواخر سال 2022 نیز بسیار پرتنش شده است.

اطلاعات مربوط به این رخداد اخیر یک روز پس از آن منتشر شد که پنتاگون اعلام کرد پکن از پذیرش دعوت آمریکا برای برگزاری نشستی طی هفته جاری در سنگاپور بین وزرای دفاع دو کشور، لوید آستین و لی شانگ فو، خودداری کرده است.

یک مقام آمریکایی اما تایید کرد که هیچ ارتباطی بین این دو رویداد وجود ندارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size