گروسی ادعای «حل و فصل» اختلافات در پرونده اتمی ایران را تایید نکرد

نشست جدید شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، پانزدهم خرداد در وین برگزار خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادعای رسانه‌های ایران مبنی بر «حل و فصل» برخی اختلافات موجود در پرونده هسته‌ای تهران را تایید نکرد.

پیشتر، رسانه‌های داخلی ایران، از جمله خبرگزاری «مهر»، به نقل از یک منبع آگاه ادعا کرده بودند که دو موضوع اصلی مورد اختلاف بین ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از جمله «سایت آباده» و «غنی سازی 83.7 درصدی» حل و فصل و پرونده آنها بسته شده است.

با این وجود، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد که برای بررسی امنیت نیروگاه هسته‌ای زاپوریژای اوکراین در نیویورک برگزار شده بود، اختلافات آژانس با ایران را «پیچیده» توصیف کرد و گفت که هنوز «ما به هیچ ایستگاه پایانی نرسیده‌ایم.»

او در عین حال با تاکید بر اینکه «ما در بعضی موضوعات پیشرفت داشته‌ایم و در بعضی نه»، گفت که گزارش آژانس در این‌باره به زودی منتشر خواهد شد.

نشست جدید شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، پانزدهم خرداد در وین آغاز می‌شود.

در این نشست طیف مختلفی از مسائل هسته‌ای و موضوعات اجرایی آژانس، در دستور کار قرار دارد.

طبق برنامه اعلام شده، قرار است راستی‌آزمایی و بازرسی فعالیت‌های اتمی ایران در پرتو قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد و اجرای توافقنامه پادمان از موضوعات مورد بحث در شورای حکام آژانس باشد.

مذاکرات اتمی از آوریل 2021 در وین میان تهران و قدرت‌های جهانی برای احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» آغاز شد، اما با افزایش تنش‌های ایران و آمریکا این مذاکرات بی‌نتیجه ماند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید