مشاهده «نهنگ جاسوسی روسیه» در سواحل سوئد

اداره شیلات نروژ گمانه زد که این نهنگ سفید احتمالا از تاسیسات آموزشی نیروی دریایی روسیه فرار کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک نهنگ بالوگای سفید که ظاهرا مورد استفاده دولت روسیه برای اهداف جاسوسی قرار گرفته است، اخیرا در سواحل سوئد رویت شد. این نهنگ چند سال پیش در نزدیکی نروژ شناسایی شده بود.

به گزارش «یورونیوز»، «هوالدیمیر» بر پشتش تسمه‌ای داشت که ظاهرا جای نصب دوربین جاسوسی بوده است. نام این «نهنگ» از کلمه «هوال»، که در نروژی معنای نهنگ می‌دهد، و «ولادیمیر»، اسم کوچک رئیس‌جمهوری روسیه گرفته شده است.

هنگامی که دانشمندان نروژی برای اولین بار در سال 2019 هوالدیمیر را مشاهده کردند، تسمه‌ای بر پشت داشت که روی آن عبارت «تاسیسات سنت‌پتربورگ» نقش بسته بود. آنها موفق شدند هوالدیمیر را از تسمه آزاد کنند.

اداره شیلات نروژ در آن زمان گمانه زد که این نهنگ سفید احتمالا از تاسیسات آموزشی نیروی دریایی روسیه فرار کرده است. روس‌ها در آنجا به نهنگ‌ها آموزش نزدیک شدن به کشتی‌ها و بنادر و جاسوسی از آنها را می‌دهند. مسکو هرگز به طور رسمی در این باره اظهار نظر نکرده است.

سباستین استرند، عضو سازمان ناظر «یک‌نهنگ»، اعلام کرد هوالدیمیر را در جایی در غرب سوئد، در نقطه‌ای جنوبی‌تر از منطقه کشف اولیه‌اش در سال 2019 دیده است. آب‌های اقیانوس اطلس شمالی منطقه‌ای استراتژیک برای نیروهایی دریایی غرب و روسیه هستند که زیردریایی‌هایی زیادی در آن مستقر کرده‌اند.

به گفته استرند، هوالدیمیر در حال حرکت به سوی جنوب بود، که در خلاف جهت مناطق مطلوب نهنگ‌های بلوگا در شمال، اطراف نروژ و روسیه و گرینلند و قطب شمال است، که آب‌های سردتری دارند.

به عقیده استرند، سفر هوالدیمیر به سوی جنوب می‌تواند به قصد جفت‌یابی باشد. او می‌گوید تغییرات هورمونی در این نهنگ سفید ممکن است او را به یافتن همسر تشویق کرده باشد. امکان دیگر این است که این نهنگ احساس تنهایی می‌کند و به دنبال همنوعان خود می‌گردد. نهنگ‌های بلوگا موجوداتی قویا اجتماعی هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید