دلیل تشدید تنش‌ها در کوزوو چیست؟

کوزوو که اکثریت جمعیت آن را آلبانیایی‌‌تبارها و مسلمان تشکیل می‌دهند، حدود یک دهه پس از جنگ بالکان از صربستان اعلام استقلال کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روزنامه «نیویورک تایمز» در گزارشی به بحران کوزوو پرداخته و می‌گوید که درگیری‌هایی که اخیرا منجر به مجروح شدن ده‌ها نفر از صرب‌ها و سربازان ناتو شده است، ریشه در مناقشات خونین دوران جنگ بالکان در دهه 1990 دارد.

درگیری‌های روزهای اخیر از زمانی آغاز شد که دولت کوزوو، که در دست آلبانیایی‌تبارها است، نیروهای امنیتی مسلح خود را در چندین شهر مستقر کرد تا شهرداران آلبانیایی‌تبار که در انتخابات محلی ماه پیش پیروز شده بودند را به کار منصوب کند. صرب‌‌تبارها عمدتاً این انتخابات را تحریم کرده بودند.

کوزوو که اکثریت جمعیت آن را آلبانیایی‌‌تبارها و مسلمان تشکیل می‌دهند، در سال 2008، حدود یک دهه پس از جنگ بالکان از صربستان اعلام استقلال کرد. در جریان جنگ مذکور صرب‌ها علیه مسلمانان جنایات جنگی مرتکب شده و نسل‌کشی کرده بودند. دو طرف از زمان استقلال کوزوو بر سر موقعیت صرب‌تبارها در این کشور مناقشه داشته‌اند.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، روز سه‌شنبه درگیری‌های اخیر را «غیرقابل قبول» خواند و اعلام کرد علاوه بر 3800 نیروی حافظ صلح ناتو که از قبل در کوزوو حضور داشتند، 700 نیروی ذخیره نیز برای جلوگیری از درگیری‌های بیشتر به این کشور اعزام خواهد کرد.

به گفته نیویورک تایمز، صرب‌های ناسیونالیست ساکن کوزوو که بسیاری‌شان هنوز بلگراد، پایتخت صربستان را پایتخت واقعی خود می‌دانند، طی یک دهه گذشته در برابر اقدامات ادغام‌گرانه در کوزوو مقاومت کرده و بارها دست به تظاهرات زده‌اند، که تحریم انتخابات محلی ماه گذشته نیز در همان راستا است.

ایالات متحده، حامی بین‌المللی اصلی کوزوو، اقدامات اخیر دولت آلبانیایی‌تبار این کشور را به شدت محکوم کرد. آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، روز جمعه رهبران کوزوو را به «تشدید تنش‌ها در شمال و افزایش بی‌ثباتی» متهم کرد.

در واکنش به درگیری‌ها در کوزوو، الکساندر ووچیچ، رئیس‌جمهوری صربستان، روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که کشورش ارتش را در «بالاترین سطح آماده‌باش» قرار داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید